Σαν Αντόνιο Σπερς: Έριξαν… κροταλία στους Μπλέιζερς (video)

Διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα για περίπου… 35 αγωνιστικά λεπτά, οι Σαν Αντόνιο Σπερς κατέβαλαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 114-97 στο «AT&T Center».

Ο Τέρι Στοτς έκανε σειρά από προσαρμογές στην άμυνα θέλοντας να περιορίσει τον Τόνι Πάρκερ, κάτι που πέτυχε μονάχα στο πρώτο 12λεπτο, ενώ με σερί 10-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου, οι Τεξανοί ξέφυγαν με 41-30 και με εξαίρεση προσωρινό +9 στα μέσα της τέταρτης περιόδου διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα για το υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης με τη μέγιστη διαφορά να καταγράφεται στους είκοσι πόντους. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο, η εμφάνιση της ομάδας του Γκρεγκ Πόποβιτς ήταν επιπέδου… πρωταθλήματος με τρομερή κίνηση μπάλας στην επίθεση και αποτελεσματικότατη άμυνα, κάτι που περιγράφεται από το επιμέρους 41-25, ενώ στη συνέχεια οι Σπερς απλά «απάντησαν» κάθε φορά που οι εκπρόσωποι του Όρεγκον προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων ήταν… κροταλίας, όπως διαπίστωσαν οι παίκτες των Μπλέιζερς, λίγο πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Με τον Ουές Μάθιους (14 π., 4/8 δ., 2/4 τρ., 38:11) απέναντί του, ο Πάρκερ ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα φτάνοντας στους 16 πόντους (8/19 σ., 10 ασ.) και οδηγώντας τους Σπερς με ασφάλεια στη νίκη, ενώ συνολικά ξεχώρισε ο Καούχι Λέοναρντ με 20 πόντους (4/5 δ., 4/4 τρ., 28:09). Ακολούθησαν ο Μανού Τζινόμπιλι με 16 (5/14 δ., 2/4 τρ.), ο Μάρκο Μπελινέλι με 13 (2/2 δ., 2/3 τρ.), ο Μπορίς Ντιό με 12 (5/6 σ.), ο Τιμ Ντάνκαν με 10 (4/10 δ., 3 μπλ.) και ο Ντάνι Γκριν με 8 (3/7 σ., 2 μπλ.), ενώ ο Τιάγκο Σπλίτερ (10 π., 10 ρ., 5/10 δ., 31:12) συνδύασε νταμπλ-νταμπλ με καταπληκτική άμυνα πάνω στον Λα Μάρκους Όλντριτζ (16 π., 5/23 δ., 10 ρ.). Πάντως, ο Νικολά Μπατούμ «έγραψε» 21 πόντους (6/8 δ., 3/5 τρ.) και ο Ντάμιαν Λίλαρντ 19 (7/14 δ., 1/6 τρ.), ενώ ο Ουίλ Μπάρτον έφτασε στους 13 (4/4 δ., 1/1 τρ., 11:48) καλύπτοντας το κενό του Μο Ουίλιαμς (4 π., 2/3 δ., 8:53), ο οποίος αποχώρησε πρόωρα λόγω νέας υποτροπής στη βουβωνική χώρα.