Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Έπεσαν τα φώτα και οι… Κλίπερς (videos)

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν οι Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, οπότε οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κέρδισαν με 112-101 τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Chesapeake Energy Arena».

Οι «βροντές» ευνοήθηκαν επίσης από κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, όχι απαραίτητα λανθασμένα, για να ισοφαρίσουν την ημιτελική σειρά της Δύσης σε 1-1. Άλλωστε, οι Κρις Πολ και Ντε Αντρέ Τζόρνταν αντιμετώπισαν από νωρίς πρόβλημα με φάουλ, ενώ οι ρέφερι δεν φάνηκαν οικονομικοί απέναντι σε καταλογισμό τεχνικών ποινών στους απογοητευμένους και εκνευρισμένους παίκτες του Ντοκ Ρίβερς. Επέτρεψαν, λοιπόν, στους Θάντερ να δημιουργήσουν +20 στα μέσα της τρίτης περιόδου και +19 στα μέσα της τέταρτης, ενώ οι εκπρόσωποι της Οκλαχόμα Σίτι δεν απώλεσαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο 24λεπτο. Στο πρώτο, η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς έφτασε στο +9 από το αρχικό 12λεπτο και ξεπέρασε ανατροπή του σκορ με σερί 6-0 στο τέλος του ημιχρόνου για το 61-56 του 24λεπτου. Αξίζει να σημειωθεί πως τα τελευταία 27.2 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου διεξήχθησαν με… ρομαντικό φωτισμό λόγω διακοπής ρεύματος στο κλειστό της Οκλαχόμα!

Από την πλευρά του, ο Ουέστμπρουκ πέτυχε τρίτο τριπλ-νταμπλ σε πέντε ματς με 31 πόντους (11/18 δ., 2/4 τρ.), δέκα ριμπάουντ και δέκα ασίστ, ενώ ο Ντουράντ είχε 17 πόντους στο πρώτο 12λεπτο και 32 συνολικά (7/13 δ., 3/9 τρ.), μαζί με δώδεκα ριμπάουντ και εννέα ασίστ! Ακολούθησαν οι Σερζ Ιμπάκα (6/10 δ., 7 ρ.) και Τάμπο Σεφολόσα (4/4 δ., 2/5 τρ.) με 14 πόντους ο καθένας, ενώ με οκτώ πόντους (3/7 σ.) και εννέα ριμπάουντ αποτέλεσε θετική έκπληξη ο Κέντρικ Πέρκινς, ο οποίος προς το τέλος του αγώνα… συμφώνησε να τσακωθεί με τον πρώην προπονητή του, Ρίβερς. Επίσης, ο Ντέρεκ Φίσερ (0 π., 0/2 τρ., 13:13) αποχώρησε πρόωρα λόγω σύγκρουσης με τον Γκλεν Ντέιβις (10 π., 5/7 δ., 13:11) σε μία από τις τελευταίες επιθέσεις της αναμέτρησης, ενώ ο Στίβεν Άνταμς (6 π., 3/4 δ., 17:12) πέτυχε το… φάουλ του αγώνα σε βάρος του «CP3».

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 17 πόντους (5/6 δ., 2/4 τρ.), ενώ ο Πολ είχε 17 (4/8 δ., 2/5 τρ., 11 ασ., 31:23), ο Μπλέικ Γκρίφιν 15 (5/13 δ., 35:29), ο Ντάρεν Κόλισον 13 (4/8 δ., 21:36) και ο Ματ Μπαρνς 11 (1/1 δ., 3/7 τρ.), αλλά οι Τζόρνταν (3/4 δ., 8 ρ., 29:25) και Τζαμάλ Κρόφορντ (1/6 δ., 1/7 τρ.) έμειναν στους επτά κι ο Χέντο Τούρκογλου στα πιτς. Τέλος, η Σέλι Στέρλινγκ, πρώην γυναίκα του ιδιοκτήτη των Κλίπερς, Ντόναλντ Στέρλινγκ, υποστήριξε πως οι μετοχές του συλλόγου της «πόλης των αγγέλων» πρέπει να μεταφερθούν σε εκείνη υπό τα γνωστά διαμορφωμένα δεδομένα, αλλά είναι ξεκάθαρο πως το NBA δεν θέλει οποιοδήποτε μέλος της οικογένειας, οπότε η τοποθέτησή της απλά έδωσε νεότερες διαστάσεις στο πολυσυζητημένο ρατσιστικό σκάνδαλο.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες