Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: «Δολοφονικός» Όλντριτζ (videos)

Μετά τους 46 πόντους στο πρώτο ματς, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ πέτυχε 43 στο 112-105 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Toyota Center».

Ήταν απλά ασταμάτητος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και οι εκπρόσωποι του Όρεγκον βρέθηκαν μπροστά με 2-0 στην προημιτελική σειρά της Δύσης, πριν από δύο ματς (26/04, 05:30 και 28/04, 04:30) στο «Moda Center», που αναμένεται «καυτό» με την προοπτική για sweep! Με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στους Μπλέιζερς να ισορροπήσουν την επιθετική παρουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ, ενώ συνέχισε με άλλους 23 στο δεύτερο 24λεπτο με τον «D-12» να μένει στον πάγκο για σημαντικό χρονικό διάστημα λόγω φάουλ. Μάλιστα με καλάθι του πρώην φόργουορντ του Τέξας το σκορ έγινε 96-87, 4:58 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή για τη νίκη, παρά ανόητα λάθη των παικτών του Τέρι Στοτς στα τελευταία λεπτά.

Παρά τους 43 πόντους (18/28 δ., 8 ρ.) του Όλντριτζ και τον δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας θρίαμβο, ο σύλλογος του Πόρτλαντ υστέρησε σε πόντους εντός ρακέτας (σ.σ. 68-30) και σε πόντους σε αιφνιδιασμούς (σ.σ. 20-6), γεγονός που αποδείχθηκε στατιστική συγκυρία, αφού τα αμυντικά συστήματα του Κέβιν Μακ Χέιλ διαλύθηκαν από τον 28χρονο φόργουορντ. Στο σκοράρισμα ακολούθησαν οι Ντάμιαν Λίλαρντ με 16 (1/7 δ., 2/7 τρ., 11 ασ.), Ντορέλ Ράιτ με 15 (4/5 σ., 3 μπλ.) και Μο Ουίλιαμς με 13. Από την άλλη, ο Χάουαρντ έφτασε στους 32 (13/22 σ., 14 ρ., 4 μπλ.), αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν αρκέστηκε σε 18 (6/19 σ., 5 λ., 43:41) και αποβλήθηκε με έξι φάουλ προς το τέλος του αγώνα, ενώ ο Τσάντλερ Πάρσονς πέτυχε 15 (5/15 σ.), ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, Πάτρικ Μπέβερλι, 14 και ο Τέρενς Τζόουνς 13.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι