Ιντιάνα Πέισερς: Ξύπνησαν και… 1-1 (videos)

Με απίστευτο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιντιάνα Πέισερς συνέτριψαν τους Ατλάντα Χοκς με 101-85 στο «Bankers Life Fieldhouse».

Ξεκίνησαν το ματς με θετικό ρυθμό και προηγήθηκαν με 7-0, αλλά σύντομα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ακόμα και με 38-27, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο 24λεπτο στο 52-48 υπέρ των «γερακιών». Ακολούθησε, όμως, ανατροπή και με επιμέρους 32-6 βρέθηκαν στο 93-67 στα μέσα της τέταρτης περιόδου! Εν τη απουσία του Άντριου Μπάινουμ, λοιπόν, ισοφάρισαν την προημιτελική σειρά της Ανατολής σε 1-1, πριν από δύο ματς (25/04, 02:00 και 26/04, 21:00) στο «Philips Arena» των Χοκς, που διατηρούν πλεονέκτημα έδρας λόγω του μπρέικ του πρώτου αγώνα μεταξύ των δύο συλλόγων.

Παραγωγικά ξεχώρισε με 27 πόντους ο Πολ Τζορτζ (4/9 δ., 5/7 τρ., 10 ρ., 6 ασ., 4 κλ.), ο οποίος περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τον Τζεφ Τιγκ (14 π., 6/13 σ., 5 ρ., 4 ασ., 2 κλ., 3 λ.) ακολουθώντας τα νέα αμυντικά πλάνα του Φρανκ Βόγκελ, ενώ ο εξαιρετικός Λουίς Σκόλα σημείωσε 20 πόντους (9/14 σ., 7 ρ.) και ο Τζορτζ Χιλ 15 (5/6 δ., 0/2 τρ.). Από την άλλη, ο Πολ Μίλσαπ «έγραψε» 19 πόντους (4/8 δ., 2/4 τρ.), ενώ οι Αλ Χόρφορντ, Γκουστάβο Αγιόν και Τζον Τζένκινς παρέμειναν στον κατάλογο τραυματιών του Μάικ Μπουντενχόλζερ.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι