Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Εύκολα τους Γκρίζλις (video)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και κέρδισαν με 100-86 τους Μέμφις Γκρίζλις στην «Chesapeake Energy Arena».

Στη σκιά του Νικ Καλάθη, που βρέθηκε θετικός σε έλεγχο για χρήση απαγορευμένων ουσιών, οι «βροντές» πήραν το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά. Μπήκαν δυνατά στον αγώνα, έκλεισαν το ημίχρονο στο 56-34 και παρά το επιμέρους σερί 31-13 των «αρκούδων» στην τρίτη περίοδο δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στην κατάκτηση της νίκης. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 33 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και εφτά ασίστ, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ συνείσφερε 23 πόντους, δέκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας είχαν οι Γκρίζλις, με μόλις 33/91 σουτ εντός παιδιάς, 2/11 τρίποντα και 18/31 βολές! Ο Κώστας Κουφός έμεινε στο παρκέ για 5’ κι είχε τρεις πόντους, ένα ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ζακ Ράντολφ με 21 πόντους με 7/21 σουτ, ενώ είχε ακόμα 11 ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι ένα κλέψιμο. Ο Μάικ Κόνλεϊ συνέβαλε με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα, που όμως δεν έφθασαν. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έπαιξε ο Ταϊσόν Πρινς λόγω ίωσης, εκτός ήταν και ο τραυματίας στο πόδι Κουίνσι Ποντέξτερ.

Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού