Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Πήραν το πλεονέκτημα με Κλίπερς (video)

Υπό τη σκιά των… φάουλ οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν με 109-105 τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Staples Center».

Αμφότερες οι ομάδες αναλώθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα πρόλαβε να μείνει στο παρκέ για μόλις 20.15’ (8π., 3/6 σουτ εντός παιδιάς), πριν συμπληρώσει έξι φάουλ, αλλά με αντίστοιχη αφορμή αποβλήθηκε ο Μπλέικ Γκρίφιν (16π., 6/13 σουτ), ενώ από νωρίς φορτώθηκε με φάουλ και ο Κρις Πολ (23π., 10/23 σουτ, 8 ασ., 7 ριμπ., 6 λ.), οπότε ο Ντοκ Ρίβερς αντιμετώπισε σημαντικότερα σχετικά προβλήματα και εν τέλει απώλεσε το πλεονέκτημα έδρας που εξασφάλισε μαζί με τους παίκτες του στη regular season 82 αγώνων! Μάλιστα, οι Κλίπερς προηγήθηκαν με διαφορά έντεκα πόντων στο ξεκίνημα του ματς και ανέτρεψαν αντίστοιχο παθητικό στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά το τελευταίο λεπτό κύλησε πόντο πόντο, με την απουσία του Γκρίφιν να επιτρέπει στους «πολεμιστές» να διαμορφώσουν το 1-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των πλέι οφ του NBA.

Στους 22 πόντους έφθασε ο Κλέι Τόμπσον (3/13 δίπ., 4/7 τρίπ.) και στους 20π. ο Ντέιβιντ Λι (8/13 σουτ, 13 ριμπ.), ενώ ο Στέφεν Κάρι είχε 14 (6/16 σ., 3 κλ.), ο Χάρισον Μπαρνς άλλους 14 και ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ 13 (6/9 σουτ). Ακόμα, ο Ντρέιμοντ Γκριν (7 π., 2/5 σουτ, 7 ριμπ.) αποχώρησε προσωρινά λόγω τραυματισμού στο γόνατο, ενώ εξ αρχής αποκλείστηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς (γάμπα) μαζί με τους Άντριου Μπόγκουτ και Φέστους Εζέλι. Από την άλλη, ο Ντάνι Γκρέιντζερ (3 π., 1/6 σουτ, 12.20’) επέστρεψε στη δράση, όπως αναμενόταν, ενώ ο Πολ αποκόμισε και μικροπρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο στο πρώτο ημίχρονο και ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πέτυχε 22 πόντους (4/6 δίπ., 4/5 τρίπ.).