Φοίνιξ Σανς: «Καθάρισαν» στο φινάλε (video)

Ανεβάζοντας «στροφές» στο τελευταίο λεπτό οι Φοίνιξ Σανς επιβλήθηκαν με 127-120 των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Target Center».

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Πι Τζέι Τάκερ ισοφάρισε σε 118-118, δίνοντας το έναυσμα στην ομάδα του να κάνει την ανατροπή. Μαζί με τους Έρικ Μπλέντσο και Τζέραλντ Γκριν όχι απλώς οδήγησαν τους «ήλιους» στη νίκη, αλλά έχτισαν και διαφορά! Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μαρκίφ Μόρις με 25 πόντους, ενώ είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ, δύο κοψίματα και μία ασίστ, ενώ Μπλέντσο συνείσφερε 21 πόντους, πέντε ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ και ο Τάκερ 19 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Οι Σανς έφθασαν στην πέμπτη επιτυχία τους στα τελευταία έξι ματς και το 41-29 έχοντας εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, 57% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα, αν και υπέπεσαν σε σωρεία λαθών.

Στο 34-34 υποχώρησαν οι «λύκοι», με τον Κέβιν Λοβ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 36 πόντους, μαζί με 14 ριμπάουντ, εννέα ριμπάουντ και δύο κλείματα. Ο Κέβιν Μάρτιν πρόσθεσε 25 πόντους αλλά με 6/16 σουτ εντός παιδιάς. Οι Τίμπεργουλφς έκαναν ρεκόρ σεζόν, πετυχαίνοντας 73 πόντους στο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.