Ντιτρόιτ Πίστονς: Αναποδογύρισαν τους Χοκς (videos)

Παραχώρησαν 17/20 σουτ και 41 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο, αλλά οι Ντιτρόιτ Πίστονς κέρδισαν με 115-107 τους Ατλάντα Χοκς στο «Palace».

Τα «γεράκια» έμοιαζαν ασταμάτητα στη δεύτερη περίοδο και ολοκλήρωσαν το 24λεπτο όντας μπροστά με 63-52, αλλά δεν απέφυγαν όγδοο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα και πτώση στο 25-29. Άλλωστε με το σκορ στο 104-104, ο Κάιλ Σίνγκλερ σημείωσε δύο τρίποντα σε επιμέρους 9-2, το οποίο διασφάλισε την άνοδο των Πίστονς στο 23-32 εν τη απουσία των Τσόνσι Μπίλαπς και Τζος Χάρελσον. Μεσολάβησε και τρελό κάρφωμα του Αντρέ Ντράμοντ σε… αιφνιδιασμό έπειτα από κλέψιμο σε βάρος του Έλτον Μπραντ (7 π., 3/8 σ., 9 ρ.), με το οποίο εκσφενδόνισε τον βασικό σέντερ των Χοκς.

Εν τέλει, ο Ντράμοντ (10/11 σ., 11 ρ., 3 κλ.) συμπλήρωσε 20 πόντους, όπως και ο Σίνγκλερ (7/11 σ.), αλλά ο βασικός σέντερ του Τζον Λόγερ έμεινε στον πάγκο στα κρίσιμα λεπτά, επειδή οι αντίπαλοι έκαναν σκόπιμα φάουλ εναντίον του. Πάντως, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρεγκ Μονρό με 22 πόντους (10/17 σ., 15 ρ., 2 μπλ.), ενώ ο Τζος Σμιθ «έγραψε» 17 (7/17 σ., 10 ρ.), ο Ρόντνι Στάκι 12 (5/10 σ.) και ο Μπράντον Τζένινγκς είχε άλλους 12 (3/12 σ., 14 ασ.), αλλά δεν έπαιξε στο τέταρτο 12λεπτο πιθανότατα εξαιτίας της μέτριας εμφάνισής του στα τρία πρώτα.

Για τους ηττημένους, ο Τζεφ Τιγκ έμεινε έξω μαζί με τους Αλ Χόρφορντ, Γκουστάβο Αγιόν, Πέρο Άντιτς και Τζον Τζένκινς, αλλά ο Ντε Μαρ Κάρολ γύρισε στη δράση έπειτα από απουσία τριών αγώνων με 4 πόντους (2/7 σ., 23:30), ενώ ο Πολ Μίλσαπ αποχώρησε προσωρινά με μικροτραυματισμό στο γόνατο, αλλά επέστρεψε και συμπλήρωσε 23 πόντους (7/15 σ., 8 ρ.). Ακόμα, ο Σέλβιν Μακ σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (8/16 σ.), ενώ ο Μάικ Σκοτ πέτυχε 20 (9/16 σ.), ο Λου Ουίλιαμς 15 και ο Κάιλ Κόρβερ 11.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ