All Star Game NBA: Μην παίζεις με τον Καρμέλο! (photos+videos)

Δεν είχε... όρεξη για παιχνίδια ο Καρμέλο Άντονι στο All Star Game του ΝΒΑ και με 30 πόντους με ρεκόρ στα τρίποντα (8 -περισσότερα εύστοχα σε αγώνα All Star Game) έδωσε τη νίκη με 163-155 στην Ανατολή επί της Δύσης.

Παρόλα αυτά, το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης πήγε στον Κάρι Έρβινγκ, ο οποίος είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ενώ ο Καρμέλο είχε 30 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Δύση προηγήθηκε 89-76 στο ημίχρονο και έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ημίχρονο σε All Star Game, αλλά γνώρισε την ήττα, αφού εμφανίστηκε πολύ... χαλαρή στα τελευταία λεπτά.

Μάλιστα, δύο παίκτες της, ο Μπλέικ Γκρίφιν και ο Κέβιν Ντουράντ άγγιξαν το ρεκόρ του Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, ο οποίος είχε σημειώσει 42 πόντους το 1962. Αμφότεροι σκόραραν από 38 πόντους.

Η Ανατολή ξεκίνησε πιο δυναμικά το ματς, αλλά η Δύση γρήγορα το ισορρόπησε και έκανε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να πάρει διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο, όπως προαναφέρθηκε.

Ωστόσο, τα πράγματα στο Β' μέρος άλλαξαν πλήρως, αφού αυτό ανήκε ολοκληρωτικά στην Ανατολή άσχετα αν ο αγώνας έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Το 8ο τρίποντο του Καρμέλο περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη που έκανε το 159-155 έγειρε την πλάστιγγα στην ομάδα του. Ακολούθησαν πολλές άστοχες προσπάθειες της Δύσης και πόντοι των Λεμπρόν Τζέιμς και Τζορτζ Πολ για να έρθει το τελικό 163-155.