Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Φρένο στους Θάντερ (videos)

Στους 81 πόντους έμεινε η μέχρι πρότινος ασταμάτητη επίθεση των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στην ήττα από τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με 96-81 στο «Verizon Center».

Πρόκειται για ισοφάριση φετινού αρνητικού παραγωγικού ρεκόρ για την ομάδα του Σκοτ Μπρουκς, που υποχώρησε στο 38-11 χάνοντας σερί 10 νικών. Παράλληλα, οι Ουίζαρντς ανέβηκαν στο 23-23 και ισοφάρισαν τα θετικά με τα αρνητικά αποτελέσματά τους για 7η φορά μέσα στο 2013-14, αλλά στις πρώτες 6 δεν μπόρεσαν να καταγράψουν θετικό απολογισμό. Στην προκειμένη, πάντως, δημιούργησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο 12λεπτο, διατήρησαν το προβάδισμα για ολόκληρο τον αγώνα και δεν κινδύνευσαν στην τέταρτη περίοδο εν τη απουσία του Αλ Χάρινγκτον.

Από την πλευρά του, ο Τζον Ουόλ είχε 0/7 σουτ στο πρώτο 24λεπτο, αλλά ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 17 πόντους (7/18 σ., 15 ασ., 6 κλ.) εκμεταλλευόμενος τον νέο παραγκωνισμό του Ράσελ Ουέστμπρουκ των «βροντών», ενώ ο Τρέβορ Αρίζα σημείωσε 18 πόντους (7/15 σ.), ο Νενέ 17 (8/12 σ.) και ο Μάρτσιν Γκορτάτ 14 (7/13 σ., 14 ρ.). Στους 7 περιορίστηκε ο Μπράντλι Μπιλ (3/12 σ., 34:08) συμπληρώνοντας τη βασική πεντάδα του Ράντι Ουίτμαν, ενώ ο Μαρτέλ Ουέμπστερ ξεχώρισε ανάμεσα στους αναπληρωματικούς με 10 (3/9 σ.).

Από την άλλη, ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 26 (8/21 σ., 10/10 β., 7 ασ., 5 ρ., 5 λ.) αντιμετωπίζοντας την ομάδα της γενέτειράς του, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα «προσγειώθηκε» στους 14 (6/12 σ., 8 ρ., 4 μπλ.) και ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 12 (6/17 σ., 8 ρ., 4 ασ., 2 κλ., 8 λ.). Τέλος, ο Τάμπο Σεφολόσα πέτυχε 8 (3/5 σ.), οι Ντέρεκ Φίσερ και Τζέρεμι Λαμπ από 6, ο Πέρι Τζόουνς ΙΙΙ 5 (1/5 σ.), οι Νικ Κόλισον και Στίβεν Άνταμς από 2, ενώ ο Κέντρικ Πέρκινς δε σκόραρε (0/3 σ., 6 ρ., 3 λ., 20:23).