Σάρλοτ Μπόμπκατς: «Δολοφόνος» Τζέφερσον με Λέικερς (video)

Σαράντα πόντους και 18 ριμπάουντ «έγραψε» ο Αλ Τζέφερσον στο εύκολο 110-100 των Σάρλοτ Μπόμπκατς επί των Λος Άντζελες Λέικερς στο «Staples Center».

Αν και αποκόμισε τραυματισμό στον ώμο από το προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του Μάικλ Τζόρνταν, ο «Big Al» παρέμεινε στη βασική πεντάδα του Στιβ Κλίφορντ και με τους 40 πόντους (18/32 σ.) ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας! Μάλιστα πέτυχε 16 στο τέταρτο 12λεπτο ολοκληρώνοντας τη διάλυση της ρακέτας των «λιμνάνθρωπων», που υποχώρησαν στο 16-31 με 6η συνεχόμενη ήττα εν τη απουσία των Κόμπι Μπράιαντ, Στιβ Νας, Τζόρνταν Φάρμαρ, Στιβ Μπλέικ και Ζαβιέ Ανρί. Παράλληλα πέτυχε συλλογικό ρεκόρ με 11η διαδοχική «20άρα»,ενώ οι Μπόμπκατς προηγήθηκαν με 62-49 στο ημίχρονο και έφτασαν στο 81-61 με δύο βολές του Τζέφερσον, 4:20 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, πριν μειωθεί η διαφορά, χωρίς ωστόσο να τεθεί σε κίνδυνο η άνοδος στο 21-27.

Ακόμα, ο Τζέραλντ Χέντερσον πέτυχε 20 πόντους (9/19 σ.), ενώ ο Ραμόν Σέσιονς είχε 9 (3/8 σ., 13 ασ.) αντικαθιστώντας για έκτο συνεχόμενο ματς τον Κέμπα Ουόλκερ (αστράγαλος), ο οποίος δύσκολα θα προλάβει τον αυριανό αγώνα (02/02, 04:00) με τους Φίνιξ Σανς στο «US Airways Center», όπως εκτίμησε ο Κλίφορντ πριν το ματς. Εκτός έμειναν επίσης οι Τζεφ Τέιλορ και Μπρένταν Χέιγουντ, ενώ ο Μπεν Γκόρντον δε χρησιμοποιήθηκε έπειτα από απουσία ενός αγώνα λόγω ίωσης, αφού ούτως ή άλλως είναι εκτός rotation.

Στη 18η ήττα των Λέικερς σε 21 παιχνίδια συνέβαλαν επίσης οι Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ με 10 πόντους (4/7 σ., 8 ρ.) και Τζος Μακ Ρόμπερτς με 8 (3/6 σ.), ενώ ο πρώην πλέι-μέικερ του Ολυμπιακού, Τζανίρο Πάργκο, ηγήθηκε των αναπληρωματικών με 9 (4/6 σ.). Για τους ηττημένους, ο Πάου Γκασόλ είχε 24 πόντους (9/17 σ., 9 ρ.), ο Νικ Γιανγκ 21 (8/22 σ.) και ο Τζόντι Μικς 19 (3/10 σ.), ενώ ως ομάδα το σύνολο του Μάικ Ντ’ Αντόνι αρκέστηκε σε 38.7% στα σουτ εντός παιδιάς, παρά το πλεονέκτημα έδρας. Τέλος, ο Ράιαν Κέλι πέτυχε 13 πόντους και ο Κένταλ Μάρσαλ 10 (5/11 σ.) μαζί με 12 ασίστ ως βασικός πλέι-μέικερ εν τη απουσία των… υπόλοιπων.