Σάρλοτ Μπόμπκατς: «Πάτησαν» τους Νικς (videos)

Κουρασμένοι παρουσιάστηκαν οι παίκτες των Νιου Γιορκ Νικς στο «Time Warner Cable Arena» των Σάρλοτ Μπόμπκατς, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με 108-98.

Χθες ο Καρμέλο Άντονι παραδέχθηκε πως δεν γνώριζε την… ύπαρξη του σημερινού αγώνα, κάτι που φανέρωσε την κόπωση των Νεοϋορκέζων, μεταξύ άλλων. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Νικς ήταν πίσω σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και πως απώλεσαν σερί 5 θετικών αποτελεσμάτων πέφτοντας στο 15-23. Παράλληλα, οι «αγριόγατες» ανέβηκαν στο 16-23, καθώς ο Κέμπα Ουόλκερ πήρε… μπρος στο τέταρτο 12λεπτο με 4/4 σουτ έπειτα από προσωρινή μείωση της διαφοράς στους 4 πόντους, ενώ συνολικά «έγραψε» 25 πόντους. Στους 35 έφτασε ο Αλ Τζέφερσον (14/20 σ., 8 ρ.), ενώ ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ επέστρεψε στα παρκέ με πενιχρό 3/12 σουτ και 8 πόντους, αλλά δεν επηρέασε αρνητικά τους εκπρόσωπους της Βόρειας Καρολίνα.

Θυμίζουμε επίσης πως οι Τζεφ Τέιλορ και Μπρένταν Χέιγουντ έμειναν στα πιτς, όπως οι Μέτα Ουόρλντ Πις και Πάμπλο Πριτζιόνι του συλλόγου του «Μεγάλου Μήλου», αλλά ο Τάισον Τσάντλερ γύρισε έπειτα από απουσία τεσσάρων αγώνων με 5 πόντους (2/2σ., 4 ρ., 16:25). Ο «Μέλο» έφτασε στους 20 πόντους (9/22 σ.), ενώ ο Αμάρε Στουντεμάιρ είχε 17 (6/10 σ.) και μία επική πάσα στο… ποτό γυναίκας. Τέλος, ο Τζέι Αρ Σμιθ δε χρησιμοποιήθηκε από τον Ουόντσον για δεύτερη φορά σε τρία ματς, αλλά ο προπονητής των Νεοϋορκέζων δε θέλησε να σχολιάσει την απόφασή του.