Νιου Γιορκ Νικς: «Μέλο»σαν τους Χιτ (videos)

Βρέθηκαν πίσω με 48-43 στο ημίχρονο, αλλά οι Νιου Γιορκ Νικς επικράτησαν με 102-92 των Μαϊάμι Χιτ στο «Madison Square Garden».

Αποτέλεσαν την τελευταία ομάδα που κερδίζει παιχνίδι της τρέχουσας regular season, στο οποίο πήγε στα αποδυτήρια έπειτα από το 24λεπτο όντας πίσω στο σκορ, αλλά την ίδια ώρα οι Νεοϋορκέζοι πέτυχαν 3η συνεχόμενη νίκη για πρώτη φορά εντός του 2013-14 και ανέβηκαν στο 13-22. Ακόμα επιβλήθηκαν των πρωταθλητών NBA για 4η φορά σε 5 ματς, ενώ ο Καρμέλο Άντονι ξεχώρισε στον πίνακα των σκόρερ με 29 πόντους (12/24 σ., 8 ρ., 5 ας., 42:21) εν τη απουσία των Μπένο Ούντριχ, Τάισον Τσάντλερ, Μέτα Ουόρλντ Πις και Πάμπλο Πριτζιόνι.

Η σημαντικότερη εξέλιξη του αγώνα, όμως, δεν αφορά το σκορ, αλλά τον παραγκωνισμό του Τζέι Αρ Σμιθ, ο οποίος ήταν διαθέσιμος, αλλά δε χρησιμοποιήθηκε από τον Μάικ Ουόντσον, που δεν θέλησε να καταθέσει σχετικό σχόλιο, όταν προσεγγίστηκε από εκπρόσωπους των Μέσων κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από την πλευρά του, ο Αντρέα Μπαρνιάνι αγωνίστηκε άρρωστος, αλλά πέτυχε 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Αμάρε Στουντεμάιρ με 14 (7/12 σ., 11 ρ.), Ρέιμοντ Φέλτον με 13 (6/14 σ., 14 ασ.),ο Ιμάν Σουμπέρτ με 12 (4/9 σ., 9 ρ.), ο Κένιον Μάρτιν με 7, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 5 και ο Τουρ Μάρι με 3.

Οι Χιτ στερήθηκαν των υπηρεσιών των Μάριο Τσάλμερς, Σέιν Μπατίερ και Γκρεγκ Όντεν, ενώ απώλεσαν την επαφή με το σκορ έπειτα από επιμέρους 16-2, το οποίο ξεκίνησε στο τρίτο 12λεπτο και ολοκληρώθηκε στο τέταρτο, οπότε υποχώρησαν σχετικά αμαχητί στο 27-9. Πάντως, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 32 πόντους (12/17 σ.) και Ντουέιν Ουέιντ 23 (11/15 σ.), αλλά ο Κρις Μπος περιορίστηκε στους 6 (3/10 σ., 9 ρ.). Δώδεκα σημείωσε ο Νόρις Κόουλ, από 6 οι Ρασάρντ Λιούις και Ρέι Άλεν, 5 ο Μάικλ Μπίσλι και 2 ο Κρις Άντερσεν, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ρότζερ Μέισον Τζούνιορ, πήρε 5:09, αλλά αρκέστηκε σε 0/2 σουτ και δύο ασίστ.