Ντένβερ Νάγκετς: «Τιμώρησαν» Κουφό (video)

Πριν το ματς ακύρωσαν την τιμωρία του Αντρέ Μίλερ, αλλά στον ίδιο τον αγώνα οι Ντένβερ Νάγκετς τιμώρησαν με 111-108 τους Μέμφις Γκρίζλις του Κώστα Κουφού.

Με τον πρώην σέντερ τους στη βασική πεντάδα των αντιπάλων, οι «σβόλοι» δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και μπήκαν μπροστά με 87-77, 9:32 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά χρειάστηκαν «καυτό» τρίποντο του Τάι Λόουσον στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ώστε να διακόψουν σερί 8 ηττών και να ανέβουν στο 15-17. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπράιαν Σο αποφάσισε να συνεχίσει με την ίδια βασική πεντάδα και πως η πρόσφατη τιμωρία του Μίλερ ακυρώθηκε, αν και ο έμπειρος πλέι-μέικερ παραμένει εκτός ομάδας και προς ανταλλαγή.

Όλα αυτά εν τη απουσία των Τζαβέιλ Μακ Γκι και Ντανίλο Γκαλινάρι, οι οποίοι δεν αναμένεται να επιστρέψουν σύντομα, ενώ από τους διαθέσιμους ξεχώρισε ο Λόουσον με 18 πόντους (6/12 σ., 12 ρ.). Ακολούθησαν οι Κένεθ Φαρίντ και Τιμοφέι Μοζγκόφ με 16 πόντους ο καθένας, ενώ τρεις ακόμα παίκτες ξεπέρασαν τους 10 πόντους με τον Νέιτ Ρόμπινσον να συμπληρώνει 15 χάρη σε 9 στην τέταρτη περίοδο. Ακόμα, ο Ντάρελ Άρθουρ σημείωσε 6 (3/6 σ., 4 ρ., 19:43) κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Από τις «αρκούδες», που έπεσαν στο 14-18, αποκλείστηκαν οι Κουίνσι Ποντέξτερ και Μαρκ Γκασόλ, ενώ ο Ζακ Ράντολφ συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 25 πόντους (10/18 σ, 13 ρ.) και ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 23, ενώ ο Μάικ Μίλερ έμεινε στους 4 (1/3 σ.) αστοχώντας στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Τέλος, ο Κουφός είχε 11 πόντους (4/6 σ.,5 ρ., 2 μπλ.), ενώ ο Νικ Καλάθης επέστρεψε στο rotation, αλλά αρκέστηκε σε 2 βολές και μία ασίστ σε 4:51, στα οποία οι Νάγκετς σημείωσαν +10!

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη

ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια
Χάντμπολ: Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδας
Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ