Τορόντο Ράπτορς: Νίκη και στην Ουάσινγκτον (video)

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν οι Τορόντο Ράπτορς με «καθαρό» 101-88 μέσα στο «Verizon Center» των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς χάρη σε 20 πόντους του Ντε Μαρ Ντε Ροζάν.

Κράτησαν τον Τζον Ουόλ χωρίς ασίστ στο δεύτερο 24λεπτο, διατήρησαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και απάντησαν με επιμέρους 15-4 σε προσωρινή ισοφάριση σε 45-45, οπότε οι «πτερόσαυροι» ανέβηκαν εύκολα στο 16-15 παρά την απουσία του ρολίστα, Τάιλερ Χάνσμπροου. Παράλληλα, οι Ουίζαρντς υποχώρησαν στο 14-16, ενώ ο Τρέβορ Αρίζα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή έχοντας 6 πόντους (2/3 σ.) λόγω διαμαρτυριών έπειτα από υπερβολικό επιθετικό φάουλ.

Στα των σκόρερ, ο Ντε Ροζάν αναδείχθηκε κορυφαίος των νικητών, αλλά τη «χοντρή» ζημιά έκανε ο Κάιλ Λόουρι με 19 πόντους (7/13 σ.), 11 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ακολούθησαν οι Πατ Πάτερσον με 18, Αμίρ Τζόνσον με 17 και Τέρενς Ρος με 14 (5/14 σ.), τη στιγμή που ο Γιόνας Βαλαντσίουνας βοήθησε με 7 πόντους και ισάριθμα «σκουπίδια». Για τους «μάγους», που δεν είχαν τους Γκλεν Ράις Τζούνιορ και Αλ Χάρινγκτον, οι αναπληρωματικοί Νενέ και Μαρτέλ Ουέμπτερ «έγραψαν» 15 και 12, αντίστοιχα, ενώ ο Μπράντλι Μπιλ πρόσθεσε άλλους 12 (6/16 σ.) ο Ουόλ 11 (4/15 σ.), ο Μάρτσιν Γκορτάτ 10 (4/9 σ.) και ο Τρέβορ Μπούκερ 8 (4/7 σ., 13 ρ.).

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση