Τορόντο Ράπτορς: «Σώπασαν» τους Πέισερς (video)

Σερί έξι νικών απώλεσαν οι Ιντιάνα Πέισερς, καθώς έχασαν με 95-82 στο «Air Canada Centre» των Τορόντο Ράπτορς, όπου έμειναν στο 43.2% στα σουτ εντός παιδιάς.

Στο 43.6% αρκέστηκαν οι «πτερόσαυροι», αλλά «έσπασαν» τα αμυντικά συστήματα του Φρανκ Βόγκελ με επιμέρους 23-9 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, στο πλαίσιο της οποίας σημείωσαν σκορ 29-19, αν και απώλεσαν το προβάδισμα έπειτα από το αρχικό 66-63. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Ντουέιν Κέισι ανέβηκε στο 15-15 με 4η συνεχόμενη νίκη, χωρίς να πιεστεί στα τελευταία λεπτά, στα οποία ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά. Παράλληλα, οι Πέισερς άνοιξαν το 2014 με ήττα και υποχώρησαν στο 25-6.

Άλλωστε, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις με 26 πόντους (9/24 σ.,9 ρ.), ενώ ο Κάιλ Λόουρι είχε 13 πόντους και 14 ασίστ. Στους 13 πόντους και στα 9 ριμπάουντ έφτασε ο Γιόνας Βαλαντσίουνας, ενώ ο Τέρενς Ρος «έγραψε» 18. Για τους Πέισερς, ο Ρόι Χίμπερτ πρόλαβε 16, πριν αποβληθεί με έξι φάουλ στα μέσα του 4ου 12λεπτου, ενώ ο Πολ Τζορτζ έμεινε στους 12 (5/14 σ., 8 ρ., 6 λ.). Γενικά «σώπασαν» τα «όπλα» των φιλοξενούμενων στον Καναδά, αλλά ο Ντάνι Γκρέιντζερ παρέμεινε σε θετική τροχιά με 11 πόντους (4/7 σ.).