Μέμφις Γκρίζλις: Έβαλε... δύσκολα στους Έλληνες ο Χάρντεν (photos+videos)

Με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος είχε 11 από τους 27 του πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν 100-92 των Μέμφις Γκρίζλις των Κώστα Κουφού και Νικ Καλάθη.

Ο Κουφός είχε αξιοπρεπή παρουσία με 5 πόντους (2/5 σουτ, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 23:07 λεπτά συμμετοχής ξεκινώντας τον αγώνα ως βασικός. Ο Καλάθης δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Οι «αρκούδες» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το υπέρ τους 76:66 περίπου 10:55 για τη λήξη, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε επιμέρους σκορ 21-5 των «ρουκετών», οι οποίες πήραν προβάδισμα με 87-81 πέντε λεπτά πριν τη λήξη για να το διατηρήσουν και να φτάσουν στην επικράτηση.

Πολύ καλός για τους νικητές ήταν και ο Τζέρεμι Λιν με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζακ Ράντολφ με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά το νταμπλ νταμπλ του δεν ήταν αρκετό.