Μινεσότα Τίμπεργουλφς: Από το -19 με «Σίξερς» (video)

Δεν ξεκίνησαν το ματς δυναμικά, αλλά οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς επικράτησαν με 106-99 των Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Target Center».

Οι «Σίξερς» ολοκλήρωσαν το πρώτο 12λεπτο καταγράφοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα χάρη σε 39-20 και τελείωσαν το ημίχρονο όντας μπροστά με 61-48, αλλά στο δεύτερο 24λεπτο οι Κέβιν Λοβ, Νίκολα Πέκοβιτς και… Ρόμπι Χάμελ «καθάρισαν» το ματς «γειώνοντας» τους φιλοξενούμενους, οπότε οι «λύκοι» προωθήθηκαν στο 11-11 και οι 76ερς του Μπρετ Μπράουν υποχώρησαν στο 7-16 μένοντας στην καταπληκτική πρώτη περίοδο. Μάλιστα, οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών των τραυματισμένων Ρόνι Τουριάφ και Τσέιζ Μπάντινγκερ.

Επίσης, ο Κέβιν Μάρτιν αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στο γόνατο και έμεινε στους 5 πόντους με 1/9 σουτ σε 27:36, αλλά ο Χάμελ υπερκάλυψε το κενό του με 10 πόντους (4/6 σ.), όλους στο τέταρτο 12λεπτο, ενώ ο rookie φόργουορντ διαμόρφωσε και το 87-86, το οποίο αποτέλεσε το πρώτο προβάδισμα των Τίμπεργουλφς από το αρχικό 12λεπτο. Συνολικά ξεχώρισε ο Λοβ με 26 πόντους (9/21 σ., 15 ρ., 5 ασ.), ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 21 πόντους (5/12 σ., 7 ασ., 5 ρ.), ο Πέκοβιτς 20 (9/15 σ., 10 ρ.), ο Κόρεϊ Μπρούερ 10 (4/13 σ.), ο Ντάντε Κάνινγχαμ 8, ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε 4 και ο Χοσέ Μπαρέα 2.

Στα των «Σίξερς», ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς ταξίδεψε με την αποστολή, αν και παραμένει εκτός δράσης χωρίς χρονοδιάγραμμα για επιστροφή, ενώ στα πιτς έμειναν επίσης οι Νέρλενς Νόελ, Τζέισον Ρίτσαρντσον και Άρνετ Μάλτρι. Πάντως, οι Σπένσερ Χάους (7/12 σ., 3 μπλ.) και Τόνι Ρότεν (8/13 σ., 28:07) πέτυχαν από 20 πόντους, οι Τζέιμς Άντερσον (5/8 σ., 8 ρ.) και Θάντεους Γιανγκ (7/13 σ.) από 16, ο Έβαν Τέρνερ 13 (6/16 σ., 9 λ.), ο Χόλις Τόμπσον 5, ο Λορένζο Μπράουν 4 και ο Λαβόι Άλεν 2, ενώ ο Έλιοτ Ουίλιαμς γύρισε στα παρκέ με 3 (1/3 σ., 7:52).

Άρσεναλ: Επικό fail οπαδών της - Πήγαν σε ξενοδοχείο να ενοχλήσουν τη Σίτι αλλά έλειπε η αποστολή
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Αν σκοράρω δεν θα πανηγυρίσω», είπε ο Γιόβετιτς
Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: Δρακόντια μέτρα στην OPAP Arena - Πώς θα μετακινηθούν οι φίλαθλοι
Conference League: Φιλαδέλφεια «ώρα μηδέν» - Europol, ΕΥΠ, ΕΛΑΣ, ISIS και... Ολυμπιακός