Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: «Βύθισαν» τους Τζαζ (video)

Με εξωπραγματικό 17/23 τρίποντα να δεσπόζει στη στατιστική τους, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς συνέτριψαν με 130-98 τους Γιούτα Τζαζ στο «Moda Center».

Το παιχνίδι δε χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 5/6 τρίποντα, ο Ουές Μάθιους 4/6 και ο Νικολά Μπατούμ 3/3, ενώ οι Μπλέιζερς κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (σ.σ. 50-39) και ολοκλήρωσαν το ματς με 55.4% στα σουτ εντός παιδιάς. Στα της εξέλιξης του σκορ, το πρώτο 12λεπτο έληξε με 39-22 και το ημίχρονο με 67-59, αλλά στην τρίτη περίοδο καταγράφηκε επιμέρους… 40-13 υπέρ της ομάδας του Τέρι Στοτς, ο οποίος ξεκούρασε τους βασικούς σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο! Είχε εξασφαλιστεί, άλλωστε, η 12η συνεχόμενη νίκη και η άνοδος στο 17-3 εν τη απουσία του Σι Τζέι Μακ Κόλουμ, που διανύει ακόμα περίοδο αποθεραπείας.

Ο Μάθιους έφτασε στους 24 πόντους, ο Λίλαρντ στους 21 και Μπατούμ στους 13, ενώ ο Λα Μάρκους Όλντριτζ πρόσθεσε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στους 13 πόντους έφτασε ο Τόμας Ρόμπινσον, στους 8 οι Άλεν Κραμπ και Ρόμπιν Λόπεζ, στους 7 ο Μο Ουίλιαμς, στους 6 ο Ντορέλ Ράιτ, στους 4 οι Τζόελ Φρίλαντ και Ουίλ Μπάρτον, ενώ ο Μέγερς Λέοναρντ πέτυχε 2. Για τους Τζαζ, που έπεσαν στο 4-17, ο Αλέκ Μπαρκς είχε 16 πόντους, ενώ από 10 πέτυχαν οι Γκόρντον Χέιγουορντ, Μάικ Χάρις, Τζον Λούκας και Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος επέστρεψε έπειτα από απουσία ενός αγώνα λόγω ίωσης. Ακολούθησαν οι Ντέρικ Φέιβορς με 9, Ενές Καντέρ με 6, Ντιάντε Γκάρετ, Μπράντον Ρας και Ρούντι Γκομπέρτ με 5 ο καθένας, Ρίτσαρντ Τζέφερσον με 3 και Άντρις Μπιέντρινς με 2, ενώ ο Μάρβιν Ουίλιαμς έμεινε στο περιθώριο.