Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Πέρασαν από την «πονεμένη» Νέα Ορλεάνη (video)

Από τραυματισμό του Ταϊρίκ Έβανς στον αριστερό αστράγαλο σημαδεύτηκε η εντός έδρας ήττα των Νιου Ορλίνς Πέλικανς με 109-95 από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Οι «πελεκάνοι» δημιούργησαν διψήφια διαφορά, την οποία απώλεσαν πριν το 58-52 υπέρ των Θάντερ στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο 12λεπτο χτύπησε ο Έβανς, ώστε να «δέσει το γλυκό». Με τον 24χρονο γκαρντ/φόργουορντ στα αποδυτήρια για ακτινογραφίες, η ομάδα του Μόντι Ουίλιαμς απώλεσε την επαφή με το σκορ και υποχώρησε στο 9-10 επιτρέποντας στις «βροντές» να προωθηθούν στο 14-4. Άλλωστε, ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 29 πόντους (11/17 σουτ) και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ «έγραψε» 25 πόντους (8/16 σουτ). Ακολούθησε ο Σερζ Ιμπάκα με 17 πόντους (5/12 σουτ), 13 «σκουπίδια» και 3 μπλοκ, ενώ ο Τάμπο Σεφολόσα έφτασε στους 9 πόντους, ο Νικ Κόλισον στους 6, ο Ντέρεκ Φίσερ στους 4, ο Τζέρεμι Λαμπ στους 2 και ο Κέντρικ Πέρκινς επίσης στους 2 μαζί με τεχνική ποινή.

Στα των Πέλικανς, οι τραυματισμένοι Άντονι Ντέιβις και Γκρεγκ Στιέμσμα περιθωριοποιήθηκαν εξαρχής, ενώ ο Έβανς πρόλαβε 11 πόντους (3/8 σουτ) και 12:55. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράιαν Άντερσον με 18 πόντους (5/17 σουτ), ενώ οι Έρικ Γκόρντον και Τζρου Χολιντέι (8 ρ., 6 ασ. 5 λ.) πρόσφεραν από 16. Τέλος, ο Άντονι Μόροου πέτυχε 10, ο Μπράιαν Ρόμπερτς 9, ο Αλ-Φαρούκ Αμινού 7 (3/14 σ.) μαζί με 10 ριμπάουντ και ο Τζέισον Σμιθ 4 συν 12 «σκουπίδια», ενώ οι Τζεφ Ουίτεϊ και Λου Αμούντσον συμπλήρωσαν τον πίνακα των σκόρερ με 2 πόντους ο καθένας.

Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού