Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Απίθανη ανατροπή με Ράπτορς (video)

Βρέθηκαν πίσω με 75-48, 9:20 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν τους Τορόντο Ράπτορς με 112-103 στο «ORACLE Arena».

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε τέσσερα από τα οκτώ τρίποντα των «πολεμιστών» στο τέταρτο 12λεπτο και πρωταγωνίστησε στην απίθανη ανατροπή συμπληρώνοντας 22 πόντους (8/20 σουτ). Παράλληλα, ο Στέφεν Κάρι έφτασε στους 27 πόντους (8/15 σουτ), στις 10 ασίστ και στα 5 κλεψίματα σφραγίζοντας την άνοδο στο 11-8 με 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Από την πλευρά τους, οι «πτερόσαυροι» πέτυχαν 65 πόντους στο πρώτο 24λεπτο και διαμόρφωσαν 83-58, 5:28 πριν από το πέρας της τρίτης περιόδου, αλλά υποχώρησαν στο 6-11 με 4η συνεχόμενη ήττα!

Θυμίζουμε πως οι Ουόριορς στερήθηκαν των υπηρεσιών των Τόνεϊ Ντάγκλας, Αντρέ Ιγκουοντάλα, Φέστους Εζέλι και Ογκνιέν Κούζμιτς, αλλά ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ ήταν διαθέσιμος και ενέπνευσε τους συμπαίκτες του με ομιλία κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. Μάλιστα συνδύασε τα λόγια με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι «πολεμιστές» πέτυχαν +30, όσο ήταν στο παρκέ. Ακόμα, ο Χάρισον Μπαρνς πρόσφερε 19 πόντους, ο Ντέιβιντ Λι 19 και ο Άντριου Μπόγκουτ 10.

Στα των Ράπτορς, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν είχε 26 πόντους (10/18 σουτ), αλλά κατέρρευσε μαζί με τους συμπαίκτες του, όταν το θετικό αποτέλεσμα στο Όκλαντ έμοιαζε δεδομένο, ενώ ο Κάιλ Λόουρι «έγραψε» 20 πόντους, ο Ρούντι Γκέι 18 και ο Αμίρ Τζόνσον 16 συν 10 «σκουπίδια». Τέλος, ο Στιβ Νόβακ πέτυχε 9 πόντους και ο Γιόνας Βαλαντσίουνας 8, ενώ ο Τάιλερ Χάνσμπροου παρέμεινε στη βασική πεντάδα του Ντουέιν Κέισι, αλλά έμεινε στους 9 πόντους (1/4 σουτ) και στα 9 ριμπάουντ σε 29:06.