Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Γλίτωσαν από τα… νύχια του Τόμας (video)

Ξεπέρασαν νωθρό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 80-65 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ αρκέστηκαν σε 97-95 στο «Sleep Train Arena» των Σακραμέντο Κινγκς.

Μάλιστα, οι «βασιλιάδες» στερήθηκαν των υπηρεσιών του Ντε Μάρκους Κάζινς λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο… άγνωστης προέλευσης, αλλά ολοκλήρωσαν το πρώτο 12λεπτο με υπέρ τους 31-19. Στη συνέχεια, όμως, βρέθηκαν στο -17, πριν πάρει… μπροστά ο Αϊσάια Τόμας και σημειώσει 21 πόντους στην τέταρτη περίοδο! Ωστόσο, ο 24χρονος πλέι-μέικερ έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα και έμεινε στους 24 πόντους αναφορικά με ολόκληρο τον αγώνα, οπότε οι Θάντερ δραπέτευσαν ανεβαίνοντας στο 13-3 με όγδοη συνεχόμενη νίκη, τη στιγμή που οι εκπρόσωποι του Σακραμέντο υποχώρησαν στο 4-12 με πέμπτη διαδοχική ήττα.

Απαιτήθηκαν, πάντως, και 27 πόντοι του Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος έμεινε στα 8/21 σουτ, αλλά συγκέντρωσε 11 «σκουπίδια», ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ακολούθησε με 15 πόντους (7/19 σουτ), 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ακόμα, ο Τζέρεμι Λαμπ είχε 14 πόντους, ο Ρέτζι Τζάκσον 13 και ο Σερζ Ιμπάκα άλλους 13 μαζί με 9 ριμπάουντ. Αναφέρουμε επίσης πως πριν από το ματς υποβιβάστηκε στους Τούλσα 66ερς της D-League ο Αντρέ Ρόμπερσον, που κατέγραψε μόλις 39 λεπτά συμμετοχής στο ξεκίνημα της επαγγελματικής καριέρας του όντας στο δυναμικό των «βροντών».

Για τους Κινγκς, ο Μπεν Μακ Λέμορ πέτυχε 14 πόντους, ο Ντέρικ Ουίλιαμς 13, ο Γκρέιβις Βάσκεθ 12 και ο Τζέισον Τόμπσον 10 μαζί με ισάριθμα «σκουπίδια», ενώ ο Τζον Σάλμονς έφτασε στους 8 και ο Τσακ Χέιζ στους 6 (3/3 σουτ) ως βασικός σέντερ εν τη απουσία του Κάζινς, που βρέθηκε στα πιτς μαζί με τον Καρλ Λάντρι. Τέλος, ο Μάρκους Θόρντον διατήρησε θέση στο rotation του Μάικ Μαλόουν, αλλά έμεινε στους 5 πόντους (2/8 σουτ) και ο Πατ Πάτερσον είχε 3 πόντους (1/9 σουτ) συν 10 ριμπάουντ.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ