Χιούστον Ρόκετς: Θρίαμβος στο Σαν Αντόνιο (video)

Δημιούργησαν +23 στο δεύτερο 12λεπτο, αλλά οι Χιούστον Ρόκετς βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πριν καταβάλουν με 112-106 τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο «AT&T Center»!

Ξεχώρισε ο Τζέιμς Χάρντεν με 31 πόντους (10/19 σουτ), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά το ντέρμπι του Τέξας κρίθηκε, όταν άστοχο τρίποντο του Μανού Τζινόμπιλι ακολουθήθηκε από κάρφωμα του Τσάντλερ Πάρσονς, που συμπλήρωσε 25 πόντους (9/21 σουτ) δημιουργώντας +4 στο καταλυτικό σημείο της αναμέτρησης. Επίσης, ο Ντουάιτ Χάουαρντ έφτασε στους 13 πόντους (4/6 σουτ, 5/8 βολές) και στα 11 ριμπάουντ, ο Πάτρικ Μπέβερλι στους 11 πόντους, ενώ ο Τέρενς Τζόουνς είχε 10 πόντους (4/10 σουτ) και ρεκόρ καριέρας 16 ριμπάουντ. Ακόμα, οι αναπληρωματικοί, Όμρι Κάσπι και Φραντσίσκο Γκαρσία πρόσφεραν από 8 πόντους βοηθώντας στην άνοδο των Ρόκετς στο 13-5 εν τη απουσία των Τζέρεμι Λιν και Γκρεγκ Σμιθ.

Από την άλλη, τα «σπιρούνια» έπεσαν στο 14-3 γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, αν και ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 13 από τους 18 πόντους του (7/13 σουτ) στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τόνι Πάρκερ γύρισε έπειτα από ρεπό με 27 πόντους (13/27 σουτ), 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Επίσης, ο Τιμ Ντάνκαν «έγραψε» 20 πόντους, αλλά ο Μπορίς Ντιό (5 π., 11:10, 2/3 σ.) αποχώρησε με τραυματισμό σε δάκτυλο αριστερού χεριού και έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, όπως οι εναπομείναντες συμπαίκτες του, ανάμεσα στους οποίους διακρίθηκε ο Τζινόμπιλι με 9 πόντους (4/9 σ.) και 11 ασίστ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι