Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Διόρθωσε με… buzzer-beater o Ουέστμπρουκ (video)

Απώλεσαν τον Κέντρικ Πέρκινς λόγω υποτροπής σε δάκτυλο αριστερού χεριού, αλλά οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κέρδισαν με 113-112 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στην παράταση (104-104 κ.α.).

Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς θα μπορούσε να είχε ανέβει στο 11-3 από το 48λεπτο του ματς, που έγινε στο «Chesapeake Energy Arena», αν ο Κέβιν Ντουράντ συμπλήρωνε 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο ευστοχώντας σε σουτ της ύστατης ώρας, αλλά φρόντισε για τη νίκη ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με τρίποντο, 0.1 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του έξτρα πεντάλεπτου. Μάλιστα, η τελευταία επίθεση των «βροντών» στην παράταση σημαδεύτηκε από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και ολοκληρώθηκε με την πτώση των Ουόριορς στο 9-8. Όλα αυτά, αφού ο Πέρκινς υπέστη κάταγμα στο δάκτυλο, το οποίο χτύπησε κατά τη διάρκεια της preseason.

Από την πλευρά του, ο Ουέστμπρουκ συμπλήρωσε 34 πόντους, αν και πριν από το ματς παραδέχθηκε πως ακολουθεί ακόμα πρόγραμμα αποθεραπείας, ώστε να δυναμώσει το ταλαιπωρημένο δεξί γόνατο, ενώ ο Ντουράντ έφτασε στους 25 πόντους (7/22 σουτ) και στα 13 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Σερζ Ιμπάκα με 18 πόντους (6/11 σουτ), 13 «σκουπίδια» και 4 μπλοκ, ενώ οι Τζέρεμι Λαμπ και Ρέτζι Τζάκσον πρόσφεραν από 8 πόντους, ο Τάμπο Σεφολόσα 7 και ο Πέρκινς πρόλαβε 4, πριν αντικατασταθεί από τον Στίβεν Άνταμς, που είχε 5 πόντους (2/3 σουτ) και 7 ριμπάουντ σε 14:16.

Από την άλλη, οι Αντρέ Ιγκουοντάλα, Τόνεϊ Ντάγκλας, Φέστους Εζέλι και Ογκνιέν Κούζμιτς περιθωριοποιήθηκαν, όπως ήταν γνωστό, ενώ ο Στέφεν Κάρι πέτυχε 32 πόντους (13/26 σουτ) και μάζεψε 11 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Χάρισον Μπαρνς σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους (10/15 σουτ). Τέλος, ο Κλέι Τόμπσον «έγραψε» 16 πόντους με 5/19 σουτ), ο Άντριου Μπόγκουτ 14 και ο Ντέιβιντ Λι 10 μαζί με 12 ριμπάουντ.

Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ