Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Εγκαινίασαν το παρκέ των Μπακς (video)

O Γιάννης Αντετοκούμπο έμεινε εκτός rotation, καθώς οι Μιλγουόκι Μπακς… διεκδίκησαν νίκη, πριν χάσουν με 100-92 από τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στην παράταση (97-97).

Είναι πλέον ξεκάθαρο, άλλωστε, πως ο Έλληνας rookie χρησιμοποιείται από τον Λάρι Ντρου, μονάχα όταν το εκάστοτε παιχνίδι έχει κριθεί, ώστε να αποκτήσει εμπειρίες για το μέλλον. Στην προκειμένη, τα «ελάφια» παρουσίασαν το πολυσυζητημένο παρκέ τους, αλλά υποχώρησαν στο 2-12 με 10η διαδοχική ήττα επιτρέποντας στους Ουίζαρντς να ανέβουν στο 7-8, αν και προηγήθηκαν με 80-78, 5:53 πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου, κατόπιν επιμέρους 12-2. Σημειώνουμε πως το αρνητικό σερί είναι το μεγαλύτερο από το 1996, όταν έχασαν 15 συνεχόμενα ματς.

Για τους νικητές διακρίθηκε ο Μάρτσιν Γκορτάτ με 11/12 σουτ και 25 πόντους, μαζί με 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ ο Τζον Ουόλ έφτασε στους 19 πόντους (7/18 σουτ) και 5 κλεψίματα, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, πριν διορθώσει το ατόπημά του κατά τη διάρκεια του έξτρα πεντάλεπτου. Στους 18 πόντους έφτασε ο Μαρτέλ Ουέμπστερ, στους 14 ο Τρέβορ Αρίζα και στους 9 ο Νενέ, ενώ οι Μπράντλι Μπιλ, Κρις Σίνγκλετον, Αλ Χάρινγκτον και Ότο Πόρτερ Τζούνιορ έμειναν στο περιθώριο όντας μακριά από το 100%.

Από την άλλη απουσίασαν οι Λάρι Σάντερς, Κάρλος Ντελφίνο και Νέιτ Ουόλτερς, αλλά ο αμφίβολος Έκπε Ούντο πήρε 15:07 και σημείωσε 8 πόντους με 3/3 σουτ. Συνολικά ξεχώρισε ο Ο Τζέι Μέιο, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο στα 6.9 δευτερόλεπτα και σημείωσε 21 πόντους (9/23 σουτ), ενώ ο Κρις Μίντλετον «έγραψε» 13 πόντους, ο Ερσάν Ιλιασόβα 12, ο Γκάρι Νιλ 10, ο Λουκ Ριντάουρ 8, ο Μπράντον Νάιτ 7, οι Καρόν Μπάτλερ και Τζον Χένσον από 5, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια 3 και 10 ριμπάουντ.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη