Μέμφις Γκρίζλις: Θετική εμφάνιση για Κουφό και Καλάθη στη Βοστόνη (video)

Έπειτα από δύο εντός έδρας ήττες, οι Μέμφις Γκρίζλις των Κώστα Κουφό και Νικ Καλάθη επικράτησαν με 100-93 των Μπόστον Σέλτικς στο «TD Garden».

Ευνοήθηκαν από πρόωρη αποχώρηση του Κόρτνεϊ Λι λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα για σχεδόν ολόκληρο το 48λεπτο. Απαιτήθηκε, πάντως, αντιμετώπιση ξεσπάσματος των «κελτών» στα τελευταία λεπτά, ώστε η ομάδα του Ντέιβ Τζόρτζερ και… όχι μόνο να ανέβει στο 8-7. Στα των Ελλήνων, ο Κουφός «έγραψε» 7 πόντους (3/11 σουτ), 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και μία ασίστ σε 35:19 ως βασικός σέντερ, ενώ ο Καλάθης πρόσφερε 4 πόντους (1/1 σουτ) και 7 ασίστ σε 15:04.

Συνολικά ξεχώρισε ο Τζέριντ Μπέιλες με 22 πόντους (6/10 σουτ), ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 14 πόντους και 9 ασίστ, ο Ζακ Ράντολφ 13 πόντους με 5/16 σουτ εν τη απουσία του Μαρκ Γκασόλ, ο Τόνι Άλεν 12 πόντους, ο Εντ Ντέιβις 11, ο Ταϊσόν Πρινς 9 και ο Μάικ Μίλερ 8. Από τους Σέλτικς απουσίασαν οι τραυματισμένοι Ραζόν Ρόντο και Κέλι Όλινικ, ενώ ο Κιθ Μπόγκανς δε χρησιμοποιήθηκε, αν και ήταν διαθέσιμος, τη στιγμή που ο Λι δεν πρόλαβε να σκοράρει (0/1 σ.) σε 9:24, πριν χτυπήσει. Πάντως, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ εντυπωσίασε με 23 πόντους (10/18 σουτ) και 12 ριμπάουντ σε 35:00 ως βασικός σέντερ, ο Τζεφ Γκριν έφτασε στους 26 πόντους με 9/19 σουτ, ο Έιβερι Μπράντλεϊ στους 16, ο Κρις Χάμφρις στους 8 (4/10 σουτ), ο Βίτορ Φαβεράνι στους 7, ο Μπράντον Μπας στους 6, ο Τζόρνταν Κρόφορντ στους 5 και ο Τζέραλντ Ουάλας στους 2 μαζί με μία τεχνική ποινή.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη