Λος Άντζελες Λέικερς: «Ξεκόλλησαν» από Ουόριορς (video)

Χάρη σε σερί 13-0 από το τέλος της τρίτης περιόδου στο ξεκίνημα της τέταρτης, οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν με 102-95 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «Staples Center».

Εκμεταλλεύτηκαν δεύτερη συνεχόμενη απουσία του Στέφεν Κάρι λόγω διάσεισης, καθώς ο βασικός πλέι-μέικερ του Μαρκ Τζάκσον δεν πέρασε τα απαραίτητα ιατρικά τεστ πριν το ματς, ενώ στη τρίτη περίοδο του αγώνα αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό πόδι ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, τη στιγμή που οι Τόνεϊ Ντάγκλας, Ζερμέιν Ο’ Νιλ και Φέστους Εζέλι είναι ήδη στα πιτς! Απουσίες, βέβαια, είχαν και οι «λιμνάνθρωποι», καθώς εξαρχής αποκλείστηκαν οι Στιβ Νας και Κρις Κέιμαν, όπως και ο Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος κατέβαλε υπερβολική προσπάθεια στις δύο πρώτες ολοκληρωμένες προπονήσεις του, όπως δήλωσε ο Μάικ Ντ’ Αντόνι πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Ωστόσο, το καταλυτικό σερί διαμόρφωσε 78-63 υπέρ των Λέικερς, 11:04 πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, σκορ που αποδείχθηκε υπεραρκετό για την άνοδο στο 6-7. Διακρίθηκε ο Πάου Γκασόλ με 24 πόντους (11/19 σουτ) και 10 «σκουπίδια», ενώ ο Νικ Γιανγκ συμπλήρωσε 21 πόντους με 14 στο δεύτερο ημίχρονο. Δεκατέσσερις σε ολόκληρο το ματς πέτυχαν οι Στιβ Μπλέικ και Τζόρνταν Φάρμαρ, 10 ο Τζόρνταν Χιλ, 8 ο Τζόντι Μικς, 6 ο Σόουν Ουίλιαμς με δύο «θανατηφόρα» τρίποντα, 3 ο Ζαβιέ Ανρί και 2 ο Ουές Τζόνσον (1/4 σουτ) ως βασικός σμολ φόργουορντ.

Για τους Ουόριορς, που υποχώρησαν στο 8-5 χάνοντας το ντέρμπι της Καλιφόρνια, ο Ντέιβιντ Λι είχε 21 πόντους (7/17 σουτ) και 13 ριμπάουντ, ο Χάρισον Μπαρνς 20 πόντους (9/13 σουτ), ο Κλέι Τόμπσον 19 (6/20 σουτ), ο Άντριου Μπόγκουτ 12 και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν πρόσθεσε άλλους 12 πόντους με 4/5 σουτ. Τέλος, ο Ιγκουοντάλα πρόλαβε να σημειώσει 6 πόντους (1/4 σουτ) σε 27:55 ως βασικός πλέι-μέικερ στο προσαρμοσμένο αρχικό σχήμα του Τζάκσον.