Ιντιάνα Πέισερς: Σοβαρό δεύτερο 24λεπτο στη Βοστόνη (video)

Βρέθηκαν πίσω με 50-42 στο ημίχρονο, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς επιβλήθηκαν με 97-82 των Μπόστον Σέλτικς στο «TD Garden» της Μασαχουσέτης.

Με μπροστάρη τον Πολ Τζορτζ, που σημείωσε 27 πόντους (8/20 σουτ), η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ πέτυχε επιμέρους 25-8 στα δώδεκα λεπτά της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με 67-58 και «καθάρισε» το ματς κατά τη διάρκεια της τέταρτης. Έτσι, οι Πέισερς ανέβηκαν στο 11-1 και προκάλεσαν 6η διαδοχική ήττα των «κελτών», οι οποίοι υποχώρησαν στο 4-10. Πέρα από τον Τζορτζ, οι Ντέιβιντ Ουέστ και Λουίς Σκόλα πρόσφεραν από 17 πόντους, ενώ ο Λανς Στέφενσον έγινε ο πρώτος με δύο triple-doubles εντός της τρέχουσας regular season χάρη σε 10 πόντους (5/10 σουτ), 10 ασίστ και 11 «σκουπίδια»! Ακόμα, ο Τζορτζ Χιλ σημείωσε 8 πόντους (3/8 σουτ) και ο Ρόι Χίμπερτ 6 (3/11 σουτ), ενώ ο πρώην πλέι-μέικερ του ΠΑΟΚ, Σι Τζέι Ουότσον, αποκλείστηκε την ύστατη ώρα λόγω τραυματισμού και ο Ντάνι Γκρέιντζερ έμεινε στο περιθώριο, καθώς περιορίστηκε σε σουτ, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Στα των εκπρόσωπων της Βοστόνης, ο Κιθ Μπόγκανς αποκλείστηκε εκ νέου εξαιτίας ίωσης, ενώ ο Ραζόν Ρόντο παρέμεινε εκτός, αν και προπονείται έχοντας σωματικές επαφές με συμπαίκτες του σε επιλεγμένες ασκήσεις του Μπραντ Στίβενς. Άλλωστε ξεκαθάρισε εκ νέου πως θα επιστρέψει μονάχα όταν βρεθεί στο 100%. Επίσης, ο Κέλι Όλινικ (2 π., 1/3 σ., 12:13) αποχώρησε από το δεύτερο 12λεπτο του σημερινού αγώνα εξαιτίας τραυματισμού στον δεξιό αστράγαλο. Τέλος, ο Τζόρνταν Κρόφορντ έφτασε στους 24 πόντους (10/12 σουτ), αλλά σημείωσε μόλις 5 στο δεύτερο 24λεπτο, ενώ ο Τζεφ Γκριν «έγραψε» 20 πόντους, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ 13, ο Μπράντον Μπας 8 και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 6 με 3/10 σουτ.