Φιλαδέλφεια 76ερς: Τρέλανε ο Χάους (video)

Τα βρήκαν… σκούρα στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά οι Φιλαδέλφεια 76ερς βρέθηκαν στην παράταση με εξωπραγματικό τρίποντο του Σπένσερ Χάους, στην οποία κέρδισαν τους Μιλγουόκι Μπακς με 115-107 (102-102 κ.α.) στο «Wells Fargo Center».

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούμπο έμεινε εκτός του rotation του Λάρι Ντρου, αλλά το τρίποντο του Χάους στα 1.7 δευτερόλεπτα θα μνημονεύεται μέχρι το πέρας του 2013-14. Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο προπονητής των εκπρόσωπων της Φιλαδέλφειας, Μπρετ Μπράουν, παραδέχθηκε πως ανυπομονεί για δίδυμο του 25χρονου φόργουορντ/σέντερ με τον τραυματισμένο Νέρλενς Νόελ, αλλά ο Χάους φρόντισε να εντυπωσιάσει και απόψε με τρελό τρίποντο, με το οποίο συμπλήρωσε 11 πόντους σε επιμέρους 14-4 της ομάδας του, που εκμηδένισε το 98-88 υπέρ των «ελαφιών», 2:10 πριν από το πέρας του 48λεπτου. Σημειώνουμε πως προγενέστερα οι 76ερς απώλεσαν πλεονέκτημα 15 πόντων, αλλά ανέβηκαν στο 6-8 και προκάλεσαν 7η διαδοχική ήττα για τον σύλλογο του Ουισκόνσιν, που έπεσε στο 2-9.

Μάλιστα, οι «Σίξερς» κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν πρόωρη αποχώρηση του Τόνι Ρότεν (3 π., 11:00, 1/4 σουτ) λόγω τραυματισμού στη μέση, ενώ εξαρχής αποκλείστηκε ο Θάντεους Γιανγκ, ο οποίος είναι εκτός ομάδας εξαιτίας οικογενειακού προβλήματος, τη στιγμή που οι Νόελ, Τζέισον Ρίτσαρντσον και Άρνετ Μάλτρι παρέμειναν στα πιτς. Αντίθετα, ο Έβαν Τέρνερ ήταν διαθέσιμος και συμπλήρωσε 27 πόντους (10/18 σουτ) με τους 6 πρώτους του έξτρα πεντάλεπτου, ενώ ο Χάους είχε 25 πόντους (11/16 σουτ) και 12 «σκουπίδια». Δεκαέξι πόντους «έγραψε» ο Χόλις Τόμπσον, 12 ο Τζέιμς Άντερσον και άλλους 12 μαζί με 11 ασίστ και 5 κλεψίματα ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς, ο οποίος αποβλήθηκε με έξι φάουλ.

Από την άλλη, ο Μπράντον Νάιτ αποκλείστηκε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι λόγω τραυματισμού στο πόδι, οπότε έμεινε στο περιθώριο μαζί με τους Λάρι Σάντερς και Κάρλος Ντελφίνο, αλλά ο Ερσάν Ιλιασόβα, που επέστρεψε από το προηγούμενο ματς των Μπακς, σημείωσε 19 πόντους (9/17 σουτ) ως βασικός πάουερ φόργουορντ. Συνολικά ξεχώρισε ο Καρόν Μπάτλερ με 38 πόντους (13/22 σουτ, 4/8 τρίποντα), ενώ ο Γκάρι Νιλ έμεινε στους 10 με 3/10 σουτ, ο Ο Τζέι Μέιο στους 9 με 3/12, ο Ζάζα Πατσούλια στους 7 με 3/8 και ο Λουκ Ριντνάουρ, που έχασε κρισιμότατη βολή στο τέλος της τέταρτης περιόδου, στους 4 με 1/7!

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)