Τορόντο Ράπτορς: Κέρδισαν… Τζον Ουόλ (video)

Οι Τορόντο Ράπτορς ξεπέρασαν «τεράστιο» τρίτο 12λεπτο του Τζον Ουόλ, ώστε να καταβάλουν με 96-88 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «Air Canada Centre».

Ο 23χρονος πλέι-μέικερ σημείωσε 18 από τους 37 πόντους του (15/21 σουτ) κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, στην οποία καταγράφηκε επιμέρους 32-15 υπέρ των «μάγων». Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ουόλ γύρισε το παιχνίδι σχεδόν μόνος του, αλλά οι Ουίζαρντς κατέρρευσαν στο τέταρτο 12λεπτο και υποχώρησαν στο 4-8 επιτρέποντας στους πρωτοπόρους της Atlantic να προωθηθούν στο 6-7. Άλλωστε, οι «πτερόσαυροι» ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης με επιμέρους 17-3 και επανέκτησαν το προβάδισμα με 83-73, το οποίο διατήρησαν για το υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης.

Οι Ρούντι Γκέι και Ντε Μαρ Ντε Ροζάν σημείωσαν από 17 πόντους, ο Αμίρ Τζόνσον 14  με 7/8 σουτ, ο Κάιλ Λόουρι 12, ο Τέρενς Ρος 11, ο Γιόνας Βαλαντσίουνας άλλους 11 μαζί με 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ντι Τζέι Όγκουστιν αρκέστηκε σε 3 πόντους (1/1 σουτ) σε 5:25, αλλά αποδείχθηκε καταλυτικός ξεκουράζοντας τον Λόουρι σε κρίσιμα λεπτά του τέταρτου 12λεπτου. Για τους αποδεκατισμένους Ουίζαρντς, ο Μπράντλι Μπιλ ακολούθησε τον Ουόλ με 17 πόντους (7/21 σουτ), ενώ ο Νενέ είχε 10 πόντους (5/14 σουτ) και ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά οι αναπληρωματικοί του Ράντι Ουίτμαν πέτυχαν συνολικά 9 πόντους έναντι 25 των αντιπάλων, ενώ οι Γιαν Βέσελι (0 π., 0/3 σ., 10:43) αποχώρησε από το τρίτο 12λεπτο με ενοχλήσεις στη μέση.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League