Σακραμέντο Κινγκς: Νέα νίκη με Σανς (video)

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη εντός του 2013-14 εξασφάλισαν οι Σακραμέντο Κινγκς περνώντας με 113-106 από το «US Airways Center» των Φίνιξ Σανς.

Με δύο νίκες επί των «ήλιων» σε διάστημα 24 ωρών, οι «βασιλιάδες» ανέβηκαν στο 4-7 και έριξαν τον έτερο σύλλογο της Pacific στο 5-6. Άλλωστε ολοκλήρωσαν το 24λεπτο στο 55-50 και δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων στην τρίτη περίοδο, στην οποία παραχώρησαν μόλις 12 πόντους. Παραγωγικά διακρίθηκε ο Αϊσάια Τόμας με 23 πόντους χάρη σε 8/13 σουτ, εκ των οποίων αρκετά καταγράφηκαν εντός της ρακέτας των Σανς, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς ακολούθησε με 19 πόντους (4/14 σουτ, 11/15 βολές) και 12 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Γκρέιβις Βάσκεθ σημείωσε 13 πόντους, ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε 11, ο Τζέισον Τόμπσον 10, ο Τζίμερ Φρεντέτ 8 και ο Μπεν Μακ Λέμορ άλλους 8, ενώ ο Μάρκους Θόρντον έμεινε εκτός rotation για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Εκτός για δεύτερο συνεχόμενο ματς έμεινε και ο Έρικ Μπλέντσο, αλλά λόγω τραυματισμού, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς «έγραψε» 31 πόντους και ο Τζέραλντ Γκριν 23, χωρίς ωστόσο να αποδειχθούν αρκετοί για την ομάδα του Τζεφ Χόρνασεκ. Τέλος, ο Μάρκους Μόρις είχε 13 πόντους, ο Μάιλς Πλαμλί 12 και ο Πι Τζέι Τάκερ άλλους 12, ενώ ο Τσάνινγκ Φράι δε σκόραρε (0/2 σουτ) σε 16 λεπτά ως βασικός πάουερ φόργουορντ.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι