Νέα συντριβή οι Μπουλς

Μετά τους Σακραμέντο Κινγκς, έφτασε η σειρά των Ατλάντα Χοκς να γνωρίσουν μία βαριά ήττα (114-81) από τους Σικάγο Μπουλς.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 72-43 (!) στο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια «έριξαν» τις μηχανές. Άλλωστε σε αυτό το στάδιο της regular season, οι νίκες έχουν μεγαλύτερη σημασία από το θέαμα. Μετά από αυτή την επιτυχία βρέθηκαν μισή νίκη μπροστά από τους Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν απόψε.

Για άλλη μία φορά, ο Ντέρικ Ρόουζ ανέλαβε τα περισσότερα σουτ και έφτασε στους 30 πόντους με 6/8 τρίποντα. Ακόμα, πρόλαβε σε 29 λεπτά συμμετοχής να μοιράσει δέκα ασίστ και να πετύχει double double. Διακρίθηκε και ο Λουόλ Ντενγκ με 27 πόντους.

Από την πλευρά τους, οι Χοκς φαίνεται πως έχουν «δέσει» την πέμπτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την αποψινή τους εμφάνιση. «Διασώθηκε» μονάχα ο Τζεφ Τιγκ με είκοσι πόντους (σε 19 λεπτά) για λογαριασμό της ομάδας της Ατλάντα.