Ντιτρόιτ Πίστονς: Εύκολα τους Νικς (video)

Αρκέστηκαν σε 92-86, αλλά οι Ντιτρόιτ Πίστονς δημιούργησαν διαφορά δεκαπέντε πόντων στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με τους Νιου Γιορκ Νικς στο «Palace».

Στο τελευταίο λεπτό, οι Νεοϋορκέζοι μείωσαν στους 4 πόντους, αλλά ουδέποτε πλησίασαν σε απόσταση βολής, αφού έχασαν την επαφή με το σκορ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, άρα υποχώρησαν στο 3-7 εν τη απουσία των Ρέιμοντ Φέλτον, Μέτα Ουόρλντ Πις και Τάισον Τσάντλερ. Από την πλευρά τους, τα «πιστόνια», που δεν είχαν τους τραυματισμένους Τσόνσι Μπίλαπς και Ουίλ Μπάινουμ, ανέβηκαν στο 4-6 χάρη σε 7-0 στο τρίτο 12λεπτο και άλλο 7-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου, το οποίο διαμόρφωσε σκορ 78-63. Μάλιστα, ο Μπράντον Τζένινγκς έμεινε στους 2 πόντους (1/3 σουτ) σε 26:34, καθώς έπαιξε με στομαχόπονο, που προκάλεσε μέχρι και προσωρινή αποχώρησή του.

«Καθάρισε», όμως, ο Ρόντνι Στάκι με 21 πόντους (8/14 σουτ) , εκ των οποίων οι 15 καταγράφηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τζος Σμιθ έφτασε στους 19 πόντους (7/19 σουτ), ο Γκρεγκ Μονρό στους 16 (6/8 σουτ) και στα 11 ριμπάουντ, ο Αντρέ Ντράμοντ στους 13 (6/7 σουτ) και στα 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ πρόσθεσε άλλους 13 (4/12 σουτ) ως βασικός γκαρντ. Από την άλλη πρωταγωνίστησε αρνητικά ο Μάικ Ουόντσον, καθώς δεν ζήτησε φάουλ στον Ντράμοντ, που στην προκειμένη σημείωσε 1/5 βολές με ένα… airball, στα κρίσιμα λεπτά, στα οποία χρησιμοποίησε εκτενώς τον Τζέι Αρ Σμιθ, αν και τον άφησε εκτός βασικής πεντάδας

Πάντως, οι Νικς παρέμειναν κοντά στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα του ματς χάρη στους 25 πόντους (8/20 σουτ) του Καρμέλο Άντονι, ενώ ο Σμιθ είχε 18 (7/15 σουτ), ο Αντρέα Μπαρνιάνι 13 (6/12 σουτ), ο Ιμάν Σουμπέρτ 11 (5/9 σουτ), ο Πάμπλο Πριτζιόνι 8, ο Αμάρε Στουντεμάιρ 6 με κρίσιμη τεχνική ποινή στο παθητικό του και ο Κένιον Μάρτιν 5 (1/2 σουτ) ως βασικός πάουερ φόργουορντ. Τέλος, ο Μπένο Ούντριχ δε σκόραρε (0/3 σουτ) σε 18:28 ως βασικός πλέι-μέικερ εν τη απουσία του Φέλτον, που αντιμετωπίζει και πρόβλημα στη μέση, μαζί με τον τραυματισμό στο αριστερό πόδι.

NBA: Νέο συμβόλαιο με τους Μάβερικς υπέγραψε ο Κιντ