Μαϊάμι Χιτ: Ξαφνικά… εξόντωσαν τους Χοκς (video)

Έπειτα από «σφικτό» πρώτο ημίχρονο, οι Μαϊάμι Χιτ εκτόξευσαν τη διαφορά στο τρίτο 12λεπτο και έφτασαν στο 104-88 επί των Ατλάντα Χοκς.

Η μεγαλύτερη απόσταση των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «AmericanAirlines Arena» ήταν οι 6 πόντοι, αλλά 14-0 της τρίτης περιόδου, στο οποίο ο Μάριο Τσάλμερς σημείωσε 9 συνεχόμενους πόντους εντός 39 δευτερολέπτων, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας για τους Χιτ, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντουέιν Ουέιντ. Έτσι ανέβηκαν στο 8-3 και έριξαν τα «γεράκια» στο 6-5.

Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Κρις Μπος με 8/9 σουτ, ενώ ο Ρέι Άλεν επέστρεψε έπειτα από ίωση με 17 (5/10 πόντους) και ο Ουντόνις Χάσλεμ ύστερα από τραυματισμό στη μέση με 7 (3/4 σουτ) μαζί με… 6 φάουλ σε 7:52! Όλα αυτά, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να μένει στους 13 πόντους (6/13 σουτ), αλλά ο Τσάλμερς σημείωσε 14, ο Νόρις Κόουλ 8, ο Μάικλ Μπίσλι 6, ο Σέιν Μπατίερ άλλους 6 ως μέλος της βασικής πεντάδας και ο Τζέιμς Τζόουνς 7 ως αντικαταστάτης του «Φλας» στο αρχικό σχήμα του Έρικ Σποέλστρα!

Από την άλλη, οι Χοκς στερήθηκαν των υπηρεσιών των Πολ Μίλσαπ και Λου Ουίλιαμς, αλλά ο Πέρο Άντιτς, γνωστός από παρουσία στα ελληνικά παρκέ, εκμεταλλεύτηκε το άνοιγμα στο rotation του Μάικ Μπουντενχόλζερ σημειώνοντας 12 πόντους (4/8 σουτ). Συνολικά ξεχώρισε ο Μάικ Σκοτ με 15 πόντους (6/10 σουτ) και 10 «σκουπίδια», ενώ ο Αλ Χόρφορντ είχε 12 ως βασικός παόυερ φόργουορντ δίπλα στον Γκουστάβο Αγιόν (4 π., 6 ρ., 2/4 σ., 22:04). Τέλος, ο Τζεφ Τιγκ αρκέστηκε σε 9 πόντους με 4/13 σουτ, ενώ ο Κάιλ Κόρβερ είχε επίσης 9 (3/5 τρ.) ευστοχώντας σε τουλάχιστον ένα τρίποντο σε 84ο συνεχόμενο παιχνίδι, οπότε βρέθηκε πέντε ματς μακριά από το σχετικό ρεκόρ του NBA.

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ