Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Επιβίωσαν και στο Μπρούκλιν (video)

Αήττητοι ολοκλήρωσαν οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς σειρά τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων με 108-98 στο «Barclays Center» των αποδεκατισμένων Μπρούκλιν Νετς.

Η ομάδα του Τέρι Στοτς ξεπέρασε τρελό ξεκίνημα των Νεοϋορκέζων και… 40-31 του πρώτου 12λεπτου και ανέβηκε στο 9-2 με έβδομη συνεχόμενη νίκη. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Λα Μάρκους Όλντριτζ με 27 πόντους (9/16 σουτ) και 8 ριμπάουντ, αλλά οι 24 πόντοι του Ουές Μάθιους (9/13 σουτ) αποδείχθηκαν «θανατηφόροι» για τους Νετς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-7 με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρία τελευταία 12λεπτα εν τη απουσία των Ντερόν Ουίλιαμς, Μπρουκ Λόπεζ και Αντρέι Κιριλένκο.

Στα των σκόρερ των Μπλέιζερς, ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 19 πόντους και 9 ασίστ, ο Μο Ουίλιαμς 12 πόντους, ο Τόμας Ρόμπινσον 9, ο Νικολά Μπατούμ 7, ο Ρόμπιν Λόπεζ 6 και ο Τζόελ Φρίλαντ 4, ενώ για τους εκπρόσωπους του «Μεγάλου Μήλου» ξεχώρισε ο Σόουν Λίβινγκστον με 23 πόντους (8/14 σουτ) και θεαματικό κάρφωμα. Ακολούθησε ο Κέβιν Γκαρνέτ με 16 πόντους (8/19 σουτ), αν και «έγραψε» 6/6 σουτ στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Τζο Τζόνσον έμεινε στους 13 πόντους (4/13 σουτ) και ο Πολ Πιρς στους 11 (2/12 σουτ). Στους 11 έφτασε και ο Άλαν Άντερσον, στους 10 ο Αντράι Μπλάτσε, στους 5 οι Ρέτζι Έβανς και Τζέισον Τέρι, ενώ ο Μέισον Πλαμλί είχε 4.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.