Λος Άντζελες Κλίπερς: Χάλασαν το σερί των Τίμπεργουλφς (videos)

Απαιτήθηκαν δύο συνεχόμενα άστοχα σουτ των Μινεσότα Τίμπεργουλφς, ώστε οι Λος Άντζελες Κλίπερς να πάρουν τη νίκη με 109-107 στο «Staples Center».

Οι «λύκοι» του Ρικ Έιντελμαν ήθελαν να συμπληρώσουν σερί τριών θετικών αποτελεσμάτων και να ολοκληρώσουν αήττητοι σειρά δύο αγώνων στην «πόλη των αγγέλων», αλλά οι Κέβιν Λοβ και Νίκολα Πέκοβιτς δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, αν και εξασφάλισαν σημαντική σχετική ευκαιρία, οπότε οι Τίμπεργουλφς έπεσαν στο 5-3. Την ίδια επίδοση διατηρεί και η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, για την οποία ξεχώρισε ο Μπλέικ Γκρίφιν με 25 πόντους (11/22 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Κρις Πολ βοήθησε με 21 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 18 πόντους έφτασε ο Τζαμάλ Κρόφορντ με τη συμβολή εξωπραγματικού τρίποντου στη λήξη του ημιχρόνου και στους 9 ο Ματ Μπαρνς, ο οποίος επέστρεψε έπειτα από απουσία τριών παιχνιδιών με αφορμή τραυματισμό. Από 7 πόντους πρόσφεραν οι Τζέι Τζέι Ρέντικ και Ράιαν Χόλινς, ενώ ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ πέτυχε 2 σε 18:09, καθώς περιορίστηκε εκ νέου ο χρόνος συμμετοχής του.

Από την πλευρά τους, οι εκπρόσωποι της Μινεάπολις ξεπέρασαν 53-42 και 98-87 υπέρ των Κλίπερς, αλλά στο τέλος λύγισαν. Εντούτοις, ο Κέβιν Μάρτιν «έγραψε» 30 πόντους (9/22 σουτ), ο Πέκοβιτς 25 (11/15 σουτ) μαζί με 10 «σκουπίδια», ενώ ο Λοβ 23 πόντους, 19 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ακολούθησε ο Κόρεϊ Μπρούερ με 7 πόντους και ο Ρίκι Ρούμπιο με 5 μαζί με 10 ασίστ, ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς επέστρεψε στο rotation με 6 πόντους σε 11:18. Τέλος γνωστοποιήθηκε πως την Τετάρτη (13/11) θα γίνουν νέα ιατρικά τεστ στον Τσέιζ Μπάντινγκερ, ώστε να εγκριθεί περαιτέρω συμμετοχή στις προπονήσεις.

Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν