Χιούστον Ρόκετς: Ζόρια… δεύτερης παράτασης (video)

Με τη… μισή ομάδα άρρωστη, οι Χιούστον Ρόκετς κατέβαλαν τους Τορόντο Ράπτορς με 110-104 στη δεύτερη παράταση (95-95 α’ παρ., 87-87 κ.α.).

Μόλις 8:32 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, που έγινε στο «Toyota Center», ο θετικότατος Τζέρεμι Λιν διαμόρφωσε 80-66, αλλά ακολούθησε επιμέρους 18-4 των «πτερόσαυρων», τα οποίο διαμόρφωσε 84-84! Ο… πολυπροβληματικός Τζέιμς Χάρντεν ισοφάρισε σε 87-87 με βολή, ενώ ο Ρούντι Γκέι έχασε ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς υπέρ του μοναδικού καναδικού συλλόγου στην τελευταία επίθεση του 48λεπτου, καθώς εκτέλεσε… airball. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της πρώτης παράτασης, όμως, ισοφάρισε σε 95-95 με δύσκολο τρίποντο, αλλά στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο αστόχησε σε νέο τρίποντο, το οποίο επέτρεψε στους Τεξανούς να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας. Άρα, οι Ρόκετς προωθήθηκαν στο 5-3 και ο σύλλογος του Τορόντο έπεσε στο 3-5.

Ο Χάρντεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους (7/19 σουτ) και 10 ασίστ σημειώνοντας συνεχόμενα κρίσιμα καλάθια στη δεύτερη παράταση, αλλά συνολικά ξεχώρισε ο Λιν με 31 πόντους (10/17 σουτ) όντας ουσιαστικότατος για την ομάδα του Κέβιν Μακ Χέιλ ως αναπληρωματικός του Πάτρικ Μπέβερλι (1 π., 0/5 σ., 24:22). Ακόμα, ο Τσάντλερ Πάρσονς σημείωσε 18 πόντους (7/16 σουτ), ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ 18 πόντους (7/12 σουτ), 24 ριμπάουντ και 5 μπλοκ! Αναφέρουμε επίσης πως ο Φραντσίσκο Γκαρσία ήταν ο μοναδικός από τους άρρωστους παίκτες, που αποκλείστηκε.

Για την ομάδα του Ντουέιν Κέισι, ο Γκέι έφτασε στους 29 πόντους με… 11/37 σουτ, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν στους 22 με 6/25 και ο Κάιλ Λόουρι στους 16 με 6/16. Από 10 πόντους πέτυχαν οι Αμίρ Τζόνσον και Γιόνας Βαλαντσίουνας, οι οποίοι μάζεψαν παράλληλα 11 και 13 ριμπάουντ, αντίστοιχα, ενώ ο Τέρενς Ρος πρόλαβε 9 πόντους (4/6 σουτ), πριν αποβληθεί με 6 φάουλ, τύχη που αντιμετώπισαν επίσης οι Γκέι, Βαλαντσίουνας και Λόουρι!

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ