Κλίβελαντ Καβαλίερς: Στη… δεύτερη παράταση τους «Σίξερς» (video)

Χάρη σε νικητήριο λέι-απ του Κάιρι Έρβινγκ, που είχε 39 πόντους, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κατέβαλαν τους Φιλαδέλφεια 76ερς με 127-125 στη δεύτερη παράταση (116-116 α’ παρ., 107-107 κ.α.).

Στην προτελευταία φάση της αναμέτρησης ισοφάρισε σε 125-125 με εύστοχο τρίποντο ο Μάικλ-Κάρτερ Ουίλιαμς, αλλά ο Έρβινγκ, που έχασε το τελευταίο σουτ του 48λεπτου και της πρώτης παράτασης, απέφυγε διπλό μαρκάρισμα και πέτυχε τους δύο τελευταίους πόντους του αγώνα στα 0.6 δευτερόλεπτα! Άρα, η ομάδα του Μάικ Μπράουν πήρε εκδίκηση για τη χθεσινή ήττα της στο «Wells Fargo Center» και ανέβηκε στο 3-4, ενώ εκείνη του Μπρετ Μπράουν υποχώρησε στο 4-3 με το αρνητικό αποτέλεσμα στο «Quicken Loans Arena».

Πέρα από την 1η επιλογή του ντραφτ του 2011, που μοίρασε και 12 ασίστ, ο Ντίον Ουέιτερς σημείωσε 24 πόντους, ο Τζάρετ Τζακ 20, ο Τριστάν Τόμπσον 19 και ο Άντερσον Βαρεχάο 13, αν και έπαιξε με ενοχλήσεις στον ώμο, όπως αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την πλευρά του, ο Αλόνζο Γκι πέτυχε 2 πόντους ως βασικός σμολ φόργουορντ, θέση που άφησε τον Ερλ Κλαρκ εκτός πεντάδας και εκτός rotation. Ακόμα, ο Άντριου Μπάινουμ πήρε ρεπό, αλλά ο Άντονι Μπένετ κατέγραψε 9:12 με 0/1 σουτ και μηδέν πόντους, παρά χθεσινό τραυματισμό στον ώμο.

Για τους «Σίξερς», ο Έβαν Τέρνερ έφτασε στους 31 πόντους (9/23 σουτ) ισοφαρίζοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου έξτρα πεντάλεπτου και ο Θάντεους Γιανγκ στους 29 (11/18) ισοφαρίζοντας σε 107-107, 5.5 δεύτερα πριν από το πέρας του 48λεπτου. Ακολούθησαν οι Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς με 21 πόντους (9/17 σουτ) και 13 ασίστ, Σπένσερ Χάους με 13 κ αι Ντάριους Μόρις με 12, ενώ ο Ντάνιελ Όρτον αποκλείστηκε από δεύτερο συνεχόμενο ματς, αν και αρχικά εκτιμήθηκε πως ξεπέρασε ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι