Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Επέστρεψε το δίδυμο Ντουράντ-Ουέστμπρουκ (video)

Ο Ρέτζι Τζάκσον αποχώρησε με τραυματισμό, αλλά οι Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ οδήγησαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στο 107-93 επί των Ντάλας Μάβερικς.

Το ημίχρονο της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο «Cheseapeake Energy Arena», έληξε με 57-51 υπέρ των «βροντών» του Σκοτ Μπρουκς, αλλά στο δεύτερο 24λεπτο η διαφορά πήρε διαστάσεις ασφαλείας χάρη σε double-double του Ντουράντ, που είχε 23 πόντους (7/16 σουτ) και 10 ασίστ. Από την πλευρά του, ο Ουέστμπρουκ πέτυχε 22 πόντους (10/20 σουτ), ενώ ο Σερζ Ιμπάκα βοήθησε με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Ακόμα, ο Τζέρεμι Λαμπ έφτασε στους 13 πόντους (4/7 σουτ), καθώς ανέλαβε τον ρόλο του «έκτου παίκτη», έπειτα από τον τραυματισμό του Τζάκσον (2 π., 1/4 σουτ, 9:40) στο αριστερό πόδι.

Εν τέλει, οι Θάντερ προωθήθηκαν στο 3-1, ενώ οι «Μαβς» υποχώρησαν» στο 3-2, καθώς ο Μόντα Έλις «έγραψε» 20 πόντους με 8/17 σουτ και υπέπεσε σε 7 λάθη, ενώ ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε 16 πόντους με 5/12 σουτ. Από 17 πόντους πρόσφεραν οι Τζέι Κρόντερ και Σον Μάριον, ενώ ο Βινς Κάρτερ αποβλήθηκε λόγω αντιαθλητικού φάουλ επί του Στίβεν Άνταμς (6 π., 2/3 σ., 20:10), πριν προλάβει να σκοράρει, αφού διαπιστώθηκε πρόθεση σε αγκωνιά επί του αντιπάλου! Τέλος θυμίζουμε πως οι Σέιν Λάρκιν, Μπράνταν Ράιτ και Ντέβιν Χάρις παραμένουν στα πιτς της ομάδας του Ρικ Καρλάιλ.

Μεταγραφές: Η Στουτγκάρδη αγοράζει τον Στεργίου από τη Σεντ Γκάλεν
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Οριστικά εκτός Ιμπόρα και Γιόβετιτς - Στην αποστολή ο Κίνι
Πόλο Ανδρών: Έβδομο σερί Κύπελλο - Διατήρησε εύκολα τα σκήπτρα ο Ολυμπιακός
ΑΕΚ: Κλήθηκε στην προεπιλογή του Μεξικού για το Copa America ο Πινέδα