Σάρλοτ Μπόμπκατς: Δημιουργούν… κάστρο (video)

Απώλεσαν προβάδισμα 16 πόντων, αλλά οι Σάρλοτ Μπόμπκατς κατέβαλαν τους Τορόντο Ράπτορς με 92-90 στο «Time Warner Cable Arena».

Πέρα από το +17 του πρώτου ημιχρόνου, οι «αγριόγατες» του Μάικλ Τζόρνταν ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο στο +6 και έφτασαν στο +8 εντός του 12λεπτου, αλλά χρειάστηκαν επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Τζος Μακ Ρόμπερτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ώστε να ανέβουν στο 3-2 και να συμπληρώσουν σερί πέντε εντός έδρας νικών συνυπολογίζοντας τα τελευταία σχετικά παιχνίδια του 2012-13. Παράλληλα, οι Ράπτορς έπεσαν στο 2-3, αν και άγγιξαν τη νίκη, όταν ο Λάντρι Φιλντς μπλόκαρε σουτ του Κέμπα Ουόλκερ στα κρίσιμα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ακολούθησε, άλλωστε, τάπα του Μπίσμακ Μπιγιόμπο στον Ντε Μαρ Ντε Ροζάν, ενώ οι «πτερόσαυροι» δεν θέλησαν να κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση, που ανέλαβε ο Τζέραλντ Χέντερσον, αλλά τελείωσε ο Μακ Ρόμπερτς.

Συνολικά διακρίθηκε ο Χέντερσον με 23 πόντους, αφού με 10/17 σουτ επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις, ενώ ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ ακολούθησε με 14 πόντους, ο Τζεφ Τέιλορ με 13, ο Μακ Ρόμπερτς με άλλους 13, ενώ ο Μπιγιόμπο είχε 8 πόντους και 11 «σκουπίδια». Από την πλευρά του, ο Ουόλκερ αρκέστηκε σε 5 πόντους με 2/13 σουτ, ενώ ο Αλ Τζέφερσον αποκλείστηκε από ένα ακόμα ματς εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο. Για τους Ράπτορς, ο Ρούντι Γκέι πέτυχε 20 πόντους, ο Ντε Ροζάν 14, ο Αμίρ Τζόνσον 13 και ο Γιόνας Βαλαντσίουανς 12 μαζί με 10 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Τάιλερ Χάνσμπροου ηγήθηκε των αναπληρωματικών του Ντουέιν Κέισι με 9 πόντους, ενώ ο ταλαιπωρημένος Κάιλ Λόουρι υστέρησε, αφού έμεινε στους 8 πόντους και στις 6 ασίστ.