Κλίβελαντ Καβαλίερς: «Φρέναραν» τους Τίμπεργουλφς (video)

Παραλίγο να απολέσουν πλεονέκτημα 23 πόντων, αλλά οι Κλίβελαντ Καβαλίερς ξεπέρασαν αντεπίθεση των Μινεσότα Τίμπεργουουλφς, τους οποίους κέρδισαν με 93-92 στο «Quicken Loans Arena».

Ειδικότερα, το σκορ ήταν 55-38 στο ημίχρονο και 72-49, 5:11 πριν από το πέρας της τρίτης περιόδου, αλλά τότε ξύπνησαν οι «λύκοι», που θα ολοκλήρωναν μυθική ανατροπή, αν ο Κέβιν Λοβ ευστοχούσε σε τρίποντο, 1.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Εν τέλει, όμως, οι εκπρόσωποι του Οχάιο ανέβηκαν στο 2-2 και οι Τίμπεργουλφς υποχώρησαν στο 3-1 γνωρίζοντας ήττα για πρώτη φορά εντός του 2013-14.

Για τους νικητές, ο Σι Τζέι Μάιλς έφτασε στους 19 πόντους (8/13 σουτ) με 7 στο εφιαλτικό τέταρτο 12λεπτο, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 9 λάθη! Από 12 πόντους πρόσφεραν οι Τριστάν Τόμπσον και Άντερσον Βαρεχάο, τη στιγμή που ο Άντριου Μπάινουμ «έγραψε» 10 με 2/6 σουτ σε 18:40, ενώ ο Άντονι Μπένετ έμεινε πάλι χωρίς καλάθι εντός παιδιάς (0/3 σουτ, 0 πόντους, 9:42).

Από την άλλη, ο Κέβιν Μάρτιν πέτυχε 23 πόντους (7/16 σουτ) και ο Λοβ 17 (8/20 σουτ) μαζί με 13 ριμπάουντ, ενώ οι Ντέρικ Ουίλιαμς και Κόρεϊ Μπρούερ σημείωσαν από 13, με τον δεύτερο να καταγράφει 6 κλεψίματα. Τέλος, ο Νίκολα Πέκοβιτς χρειάστηκε 12 σουτ για 8 πόντους, αλλά μάζεψε 12 «σκουπίδια», ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο αρκέστηκε σε 0/7 σουτ και 4 πόντους, μαζί με 5 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο κομβικός ρόλος του Εργκίν Αταμάν - Έκτο Final Four με τρίτη διαφορετική ομάδα
Μεντιλίμπαρ: «Όλα για να δώσουμε χαρά στον κόσμο»!