Λος Άντζελες Λέικερς: Ποιος Κόμπι; (videos)

Πετυχαίνοντας… 41 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν τους Λος Άντζελες Κλίπερς του Ντοκ Ρίβερς με 116-103.

Παρά την απουσία του Κόμπι Μπράιαντ, οι «λιμνάνθρωποι» ξεκίνησαν τη regular season με νίκη στο ντέρμπι της «πόλης των αγγέλων». Άλλωστε κέρδισαν με άνεση την πολυσυζητημένη άμυνα του Ρίβερς, ο οποίος λογικά θα επιδιώξει βελτίωση της σχετικής εικόνας της ομάδας του. Πάντως, οι Κλίπερς έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στην επίθεσή τους, μέχρι να υποκύψουν κατόπιν επιμέρους 28-8 του έτερου συλλόγου του Λος Άντζελες στην τέταρτη περίοδο.

Στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 57-55 υπέρ των Κλίπερς, οι Ντε Αντρέ Τζόρνταν και Ματ Μπαρνς (8 π., 3/6 σ.) χρεώθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ. Παρόμοια εικόνα με μικρές διαφορές είχε το ματς και στην τρίτη περίοδο, αλλά στην τέταρτη ο Χαβιέ Ανρί πέτυχε 12 από τους 22 πόντους του, που αποτελούν ρεκόρ καριέρας, ενώ ο Τζόντι Μικς σημείωσε 9 από τους 13 πόντους του στο ίδιο χρονικό διάστημα. Ακόμα, ο Τζόρνταν Φάρμαρ «έγραψε» 16 πόντους (6/10 σουτ), ο Τζόρνταν Χιλ 12 και ο Κρις Κέιμαν 10, ενώ ο Ουές Τζόνσον (3 π., 1/11 σ.) αποτέλεσε τη μοναδική παραφωνία των αναπληρωματικών του Μάικ Ντ’ Αντόνι, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στο «καυτό» τέταρτο 12λεπτο.

Από την πλευρά του, ο Πάου Γκασόλ σημείωσε 15 πόντους (5/12 σουτ) μαζί με 13 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Γιανγκ είχε 13 πόντους (3/10 σουτ), τη στιγμή που οι Στιβ Μπλέικ, Στιβ Νας και Σόουν Ουίλιαμς έμειναν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Για τους Κλίπερς, ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 19 πόντους (8/15 σουτ, 3/10 βολές) και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν 17 πόντους (7/10 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Επίσης, ο Κρις Πολ πρόσφερε 15 πόντους (5/13 σουτ) και 11 ασίστ, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 13 πόντους (5/12 σουτ) και ο Ντάρεν Κόλισον 9 (4/5 σουτ).

Στο περιθώριο του αγώνα, ο Μπράιαντ εκτίμησε πως θα είναι ενταχθεί στις προπονήσεις του Ντ’ Αντόνι σε περίπου δύο με τρεις εβδομάδες. «Αυτή την εβδομάδα θα πιεστώ, ώστε να μετρήσω τις αντοχές μου. Ξεκίνησα δυνατά από τη Δευτέρα και σήμερα νιώθω καλά, οπότε θα συνεχίσω στον ίδιο ρυθμό αύριο και θα δούμε τι θα ακολουθήσει».

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)