Φιλικά προετοιμασίας: Αποβλήθηκε ο Νοβίτσκι! (videos)

Η ήττα των Ντάλας Μάβερικς με 100-95 από τους Χιούστον Ρόκετς στο «Toyota Center» πέρασε σε δεύτερη μοίρα, από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Ντιρκ Νοβίτσκι.

Ο Γερμανός διεθνής «κατέβασε» τον Όμρι Κάσπι σε απόπειρα αιφνιδιασμού των «ρουκετών» και οι διαιτητές των έστειλαν στα αποδυτήρια, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος! Σημείωσε, πάντως, 11 πόντους, όσους ο Ουέιν Έλινγκτον, ενώ ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ είχε 13 (5/9 σουτ) μαζί με 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, τη στιγμή που ο Χοσέ Καλντερόν σταμάτησε στους 14 πόντους (6/10 σουτ) και ο Μόντα Έλις στους 8 (3/13 σουτ). Στα των Ρόκετς, που την ύστατη ώρα απέκλεισαν τον Τέρενς Τζόουνς με αφορμή τραυματισμό στον δεξιό ώμο, ο Ντουάιτ Χάουαρντ «έγραψε» 15 πόντους και 17 ριμπάουντ ως βασικός πάουερ φόργουορντ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έφτασε στους 19 πόντους.

Σε άλλο φιλικό προετοιμασίας, που έγινε στο «Air Canada Centre», οι Νιου Γιορκ Νικς και Τορόντο Ράπτορς έφτασαν στη… δεύτερη παράταση, ώστε οι «πτερόσαυροι» να κερδίσουν με 123-120. Ο Τερενς Ρος σημείωσε 27 πόντους και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν 21, ενώ ο Ρούντι Γκέι είχε 19. Από την άλλη, ο Αντρέα Μπαρνιάνι πέτυχε 19 πόντους εναντίον της προηγούμενης ομάδας του, τη στιγμή που ο Καρμέλο Άντονι κατέγραψε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 26 λεπτά, ενώ ο Τουρ Μάρι πλησίασε περισσότερο μόνιμη θέση στο ρόστερ του Μάικ Ουόντσον με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 34 λεπτά. Επίσης, ο Μπένο Ούντριχ εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Ρέιμοντ Φέλτον με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 34 λεπτά, ενώ ο Μέτα Ουόρλντ Πις (6/14 σ., 16 π., 6 ρ., 3 ασ.) επέστρεψε στη δράση πρωταγωνιστώντας σε διένεξη με τον Τάιλερ Χάνσμπροου, που προκάλεσε τεχνική ποινή σε βάρος του πρώην Ρον Αρτέστ.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο είχε 6 πόντους (1/5 σουτ), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 λεπτά του 105-84 των Σικάγο Μπουλς σε βάρος των Μιλγουόκι Μπακς. Στον αγώνα του «United Center» ξεχώρισε… πάλι ο Ντέρικ Ρόουζ με 24 πόντους, ενώ ο Κάρλος Μπούζερ είχε 16 και ο Λουόλ Ντενγκ 15. Στους 14 έφτασε ο Γκάρι Νιλ και στους 13 ο Μπράντον Νάιτ για τα «ελάφια», ο προπονητής των οποίων, Λάρι Ντρου, ομολόγησε πως δεν υπολογίζει τον τραυματισμένο Ερσάν Ιλιασόβα για το ξεκίνημα της regular season!

Τέλος, το 104-93 των Κλίβελαντ Καβαλίερς επί των Φιλαδέλφεια 76ερς σημαδεύτηκε από πρόωρη αποχώρηση του Σεργκέι Καράσεφ εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο, τη στιγμή που είχε 1/6 σουτ. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τριστάν Τόμπσον με 17 πόντους (7/11 σουτ), 16 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 28 λεπτά, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 17 πόντους (6/10 σουτ) και 12 ασίστ. Επίσης, ο Αλόνζο Γκι σημείωσε 4 τρίποντα, ώστε να φτάσει στους 14 πόντους εντός 27 λεπτών ως βασικός σμολ φόργουορντ. Από τους «Σίξερς», ο Έβαν Τέρνερ, που επέστρεψε στο Κολόμπους, όπου έπαιξε με το Οχάιο Στέιτ, «έγραψε» 14 πόντους, αλλά ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς έμεινε στους 5 πόντους (1/11 σουτ) σε 32 λεπτά, ενώ ο Ρόις Ουάιτ χρεώθηκε 6 φάουλ σε 17 λεπτά, στα οποία είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 λάθη, μεταξύ άλλων. Στους 17 πόντους (6/11 σουτ) σταμάτησε ο Τζέιμς Άντερσον συνεχίζοντας τις θετικές εμφανίσεις ως βασικός γκαρντ, ενώ ο Ντάνιελ Όρτον είχε 2 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Τορόντο Ράπτορς-Νιου Γιορκ Νικς 123-120 στη δεύτερη παράταση (113-113 α’ παρ., 102-102 κ.α.)
Κλίβελαντ Καβαλίερς-Φιλαδέλφεια 76ερς 104-93
Σικάγο Μπουλς-Μιλγουόκι Μπακς 105-84
Χιούστον Ρόκετς-Ντάλας Μάβερικς 100-95

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός