Φιλικά προετοιμασίας: Ήττα και τραυματισμός για Πέισερς (videos)

Πρόωρα αποχώρησε ο Ντάνι Γκρέιντζερ εξαιτίας τραυματισμού στο αριστερό πόδι και οι Ιντιάνα Πέισερς έχασαν με 92-85 από τους Ντάλας Μάβερικς.

Μάλιστα, ο Ρικ Καρλάιλ πρόσφερε ρεπό στον Βινς Κάρτερ, αλλά ο Σον Μάριον ήταν διαθέσιμος και σημείωσε 18 πόντους (9/18 σουτ) συν 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μόντα Έλις πρόσθεσε 13 πόντους (5/7 σουτ) και 9 ασίστ στο «Bankers Life Fieldhouse». Ακόμα, ο Σαμ Ντάλεμπερτ είχε 9 πόντους (4/7 σουτ), 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ. Από την άλλη, ο Λουίς Σκόλα (5/15 σουτ) και Ορλάντο Τζόνσον (4/7 σουτ) «έγραψαν» από 14 πόντους, ενώ ο Γκρέιντζερ (3 π., 1/4 σουτ, 8 λ.), που έχασε σχεδόν ολόκληρο το περσινό πρωτάθλημα λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, βγήκε από το ματς, 4:05 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ ο Κρις Κόπλαντ (3/12 σ., 11 π., 29 λ.) φάνηκε να χτυπά στο γόνατο προς το τέλος του αγώνα! Θυμίζουμε επίσης πως ο Φρανκ Βόγκελ ξεκούρασε τους Ρόι Χίμπερτ, Ντέιβιντ Ουέστ, Τζορτζ Χιλ και Πολ Τζορτζ για διαφορετικούς λόγους.

Τραυματισμένος αποχώρησε και ο Φιλ Πρέσεϊ (0 π., 0/7 σ., 22 λ.) από την ήττα των Μπόστον Σέλτικς με 99-97 στο «Air Canada Centre», αφού γύρισε τον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Επίσης, οι Τζέραλντ Ουάλας και Κρις Χάμφρις πήραν ρεπό από τον Μπραντ Στίβενς, ενώ ο Μάρσον Μπρουκς σημείωσε 15 από τους 17 πόντους του (6/10 σουτ) στο πλαίσιο της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Τζόρνταν Κρόφορντ (2/5 σ., 4 π., 24 λ.) αστόχησε σε τρίποντο νεκρού χρόνου και οι «C’s» έχασαν, αλλά οι Τζεφ Γκριν (5/12 σουτ) και Κέλι Όλινικ (6/7 σουτ) πρόσφεραν από 13 πόντους. Για τους «πτερόσαυρους», ο Τέρενς Ρος πέτυχε 19 πόντους (7/14 σουτ) και ο Λάντρι Φιλντς 14 (5/7 σουτ), ενώ ο Κάιλ Λόουρι είχε 11 (4/5 σουτ), ο Ρούντι Γκέι 10 (4/5 σουτ) και ο Γιόνας Βαλαντσίουνας άλλους 10 (2/2 σουτ) μαζί με 2 μπλοκ.

Στο μεταξύ, ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 22 πόντους (6/9 σουτ) επιστρέφοντας στο «United Center», όπου οι Σικάγο Μπουλς κέρδισαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 96-81 σε άλλο φιλικό παιχνίδι της βραδιάς. Ακόμα, ο Γιοακίμ Νοά έμεινε στους 2 πόντους (0/3 σουτ) στο φετινό ντεμπούτο του, αλλά μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 μπλοκ, ενώ ο Κάρλος Μπούζερ είχε 10 πόντους (4/9 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Επίσης, ο Τόνι Σνελ «έγραψε» 12 πόντους (5/8 σουτ) και 4 ασίστ σε 25 λεπτά. Για τα «πιστόνια», που δεν χρησιμοποίησαν τους Τσόνσι Μπίλαπς και Λουίτζι Ντατόμε, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ σημείωσε 17 πόντους (6/17 σουτ) και 7 ριμπάουντ σε 40 λεπτά και ο Γιόνας Γιερέμπκο ακολούθησε με 14 πόντους (4/6 σουτ), αλλά ο Αντρέ Ντράμοντ αρκέστηκε σε 5 πόντους (1/7 σουτ) συμβάλλοντας στο συνολικό 32.5% στα σουτ εντός παιδιάς, τη στιγμή που συγκέντρωσε 10 «σκουπίδια».

Ακόμα, οι Χιούστον Ρόκετς απέκλεισαν τον Τζέρεμι Λιν εξαιτίας ίωσης, αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν τους οδήγησε στο 108-104 εναντίον των Ορλάντο Μάτζικ στο «Toyota Center» σημειώνοντας 21 πόντους (7/12 σουτ) και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ έμεινε στους 8 πόντους και στα 4 ριμπάουντ, όλα στο πρώτο 24λεπτο. Παρά το θετικό αποτέλεσμα, ο φορμαρισμένος Όμρι Κάσπι αρκέστηκε σε 6 πόντους (2/10 σουτ), ενώ ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας «κέρδισε έδαφος» στην «κούρσα» για θέση στα πλάνα του Κέβιν Μακ Χέιλ με 14 πόντους (6/13 σουτ) και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Μάνι Χάρις, που διεκδικεί θέση στο τελικό ρόστερ των Μάτζικ, χάρη σε 17 πόντους (8/16 σουτ) σε 23 λεπτά, ενώ ο Άντριου Νίκολσον πέτυχε 15 πόντους (6/8 σουτ) και ο Τόμπιας Χάρις απέσπασε ρεπό από τον Ζακ Βον.

Ακόμα, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς αποτέλεσαν την πρώτη ομάδα του ΝΒΑ που δήλωσε υπέρ γάμων μεταξύ ομοφυλόφιλων, πριν καταβάλουν τους Γιούτα Τζαζ με 99-92 στο «EnergySolutions Arena». Ξεχώρισε ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 24 πόντους (7/20 σουτ), ενώ ο Μο Ουίλιαμς πρόσθεσε 17 (8/13 σουτ) και ο Ρόμπιν Λόπεζ 13 (6/11 σουτ) συν 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ έβαλε πάγο σε αμφότερα τα γόνατα και παρακολούθησε το τέλος του αγώνα από τον πάγκο, αφού πρώτα κατέγραψε 16 πόντους (7/13 σουτ) σε 26 λεπτά. Για τους «μορμόνους», ο Ενές Καντέρ πέτυχε 23 πόντους (10/17 σουτ) και ο Γκόρντον Χέιγουορντ 20 (6/16 σουτ), ενώ ο Ντέρικ Φέιβορς ακολούθησε με 10 πόντους (4/7 σουτ) και 17 «σκουπίδια».