Μαϊάμι Χιτ: Βρήκε… παρέα ο Λεμπρόν (videos)

Οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν με 99-76 τους Ιντιάνα Πέισερς και εξασφάλισαν την πρόκριση στους τελικούς των playoffs για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ακολουθεί νέο ματς στο «AmericanAirlines Arena», αλλά αυτή τη φορά εναντίον των Σαν Αντόνιο Σπερς στους τελικούς της τρέχουσας postseason. Έστω και στον έβδομο ματς εναντίον των Πέισερς, ο Ντουέιν Ουέιντ άρχισε να βρίσκει στόχο με τα σουτ του, οπότε ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν κλήθηκε να καθαρίσει μόνος του. Παράλληλα, οι ψηλοί των εκπρόσωπων της Ιντιανάπολις φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ και περιορίστηκαν σε σημαντικό βαθμό, ενώ ο Ντέιβιντ Ουέστ υπέπεσε σε πέντε λάθη στο πρώτο ημίχρονο και έξι συνολικά, τη στιγμή που συνολικά οι Πέισερς χρεώθηκαν με δεκαπέντε εντός του εναρκτήριου 24λεπτου. Όλα τα παραπάνω επέτρεψαν στους Χιτ να διαμορφώσουν ευκολότατα το 4-3 στην τελική σειρά της Ανατολής.

Πάντως, ο Ουέστ σημείωσε σκορ 12-6 υπέρ των Πέισερς στο ξεκίνημα του αγώνα με τέσσερις κολλητούς πόντους. Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ έφτασε και στο 23-19 με καλάθι του Χίμπερτ στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου, αλλά ακολούθησε επιμέρους 20-6 του συλλόγου της Φλόριντα, το οποίο επέφερε +10 (39-29) για τους πρωταθλητές NBA. To ημίχρονο έληξε 52-37 και η τελική αντεπίθεση των φιλοξενουμένων στην αρχή του δεύτερου 24λεπτου δεν προκάλεσε την παραμικρή ανησυχία. Άλλωστε, αργά και σταθερά η διαφορά μεγάλωνε και ξεπέρασε τους 20 πόντους, πριν ολοκληρωθεί το τρίτο 12λεπτο. Εντούτοις, δεν έλειψαν οι αψιμαχίες, καθώς οι Νόρις Κόουλ και Τζεφ Πέντεργκραφ αποβλήθηκαν, δύο λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Βίαιο σκριν του 26χρονου φόργουορντ/σέντερ των ηττημένων αποτέλεσε αφορμή για διένεξη, που ολοκληρώθηκε με πλειάδα… γαλλικών.

Στα των σκόρερ, ο «βασιλιάς» πέτυχε 32 πόντους με 8/17 σουτ και 15/16 βολές, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Ακολούθησε ο Ουέιντ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μπος σημείωσε 9 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο, και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 3/13 σουτ, αλλά συγκέντρωσε 8 «σκουπίδια», κατέγραψε δύο κλεψίματα και μοίρασε τρία μπλοκ. Στους 10 πόντους έφτασε ο Ρέι Άλεν, στους 8 ο Κόουλ, στους 7 οι Τσάλμερς και Κρις Άντερσεν, στους 3 ο Ουντόνις Χάσλεμ και στους 2 ο Ρασάρντ Λιούις.

Από την άλλη, ο Χίμπερτ «έγραψε» 18 πόντους, ο Ουέστ 14, ο Τζορτζ Χιλ 13 και ο Λανς Στέφενσον 10, ενώ ο Πολ Τζορτζ περιορίστηκε στους 7 πόντους με 2/9 σουτ και αποβλήθηκε λόγω φάουλ από τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Τέλος, οι αναπληρωματικοί πήραν αρκετό χρόνο, αφού ο νικητής κρίθηκε από νωρίς, αλλά μονάχα ο Τάιλερ Χάνσμπροου πρόσφερε 6 πόντους, ενώ οι Τζέραλντ Γκριν, Ντι Τζέι Όγκουστιν, Ορλάντο Τζόνσον και Πέντεργραφ είχαν από 2.

Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας