Μαϊάμι Χιτ: Ο «βασιλιάς» είναι εδώ (videos)

Έπαιξαν… ξύλο και ο Λεμπρόν Τζέιμς έδρασε στην καταλυτική τρίτη περίοδο, οπότε οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς με 90-79.

Με τη νίκη στο «AmericanAirlines Arena», οι εκπρόσωποι της Φλόριντα απέκτησαν προβάδισμα με 3-2 στην τελική σειρά της Ανατολής και ευκαιρία πρόκρισης στο έκτο παιχνίδι (02/06, 03:30), το οποίο θα διεξαχθεί στο «Bankers Life Fieldhouse». Θυμίζουμε πως οι Σαν Αντόνιο Σπερς έχουν περάσει ήδη στους τελικούς του NBA, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Χιτ με μειονέκτημα έδρας ή την ομάδα του Φρανκ Βόγκελ με πλεονέκτημα.

Στην προκειμένη, οι Πέισερς πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο 12λεπτο στο 23-19, πριν φτάσουν στο 34-27, με το +7 να αποδεικνύεται η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους. Μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 44-40, αν και η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα ισοφάρισε προσωρινά σε 40-40. Στο τρίτο 12λεπτο, όμως, ο Τζέιμς… ξύπνησε και η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά των Χιτ.

Συγκεκριμένα πέτυχε 16 πόντους, ενώ συνέβαλε συνολικά σε 25 από τους 30 του συλλόγου της Φλόριντα με τη συμβολή των τεσσάρων ασίστ του. Παράλληλα συγκέντρωσε 4 «σκουπίδια», ενώ οι Πέισερς πήραν για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 51-49, καθώς ακολούθησε επιμέρους 21-6 μέχρι το τέλος της περιόδου. Στο μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου 12λεπτου, οι εκπρόσωποι του Μαϊάμι διατήρησαν διαφορά ανώτερη των δέκα πόντων, οπότε έφτασαν στη νίκη σχετικά εύκολα.

Εν τέλει, ο «βασιλιάς» συμπλήρωσε 30 πόντους (13/26 σουτ), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Ουντόνις Χάσλεμ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 16 πόντους χάρη σε 8/9 σουτ, αν και αστόχησε στην πρώτη προσπάθειά του! Ακόμα, ο Μάριο Τσάλμερς πρόσφερε 12 πόντους, ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος αποχώρησε προσωρινά στο τέλος της τρίτης περιόδου, 10, ο Κρις Μπος 7, ο Ρέι Άλεν άλλους 7, ο Νόρις Κόουλ 4 και ο Κρις Άντερσεν είχε 4 πόντους με 2/2 σουτ, όπως και τεχνική ποινή μετά από διένεξη με τον Τάιλερ Χάνσμπροου στο δεύτερο 12λεπτο.

Ο 27χρονος φόργουορντ/σέντερ των ηττημένων, που σημείωσε 3 πόντους σε 7:30 και χρεώθηκε με τεχνική ποινή στην επίμαχη φάση, αποχώρησε με τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο στο τρίτο 12λεπτο, οπότε δεν ήταν στο παρκέ, όταν οι Ντέιβιντ Ουέστ και Χάσλεμ ενεπλάκησαν σε καυγά, που απέφερε επίσης δύο τεχνικές ποινές. Μάλιστα, η συγκεκριμένη φάση, η οποία προκλήθηκε από επιθετικό φάουλ του Τζορτζ Χιλ επί του Τσάλμερς, πυροδότησε το προαναφερόμενο επιμέρους 21-6.

Στα των σκόρερ των εκπρόσωπων της Ιντιανάπολις, ο Πολ Τζορτζ «έγραψε» 22 πόντους (11/19 σουτ. 5/8 τρίποντα), ο Ρόι Χίμπερτ 22 (8/14 σουτ) και ο Ουέστ 17 (7/16 σουτ). Ακόμα, ο Λανς Στέφενσον έμεινε στους 4 και ο Χιλ στον έναν, ενώ οι Ίαν Μαϊνμί και Χάνσμπροου πέτυχαν από 3. Τέλος, ο Σαμ Γιανγκ σημείωσε 2 πόντους και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν έμεινε… άποντος με 0/2 σουτ.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι