Ιντιάνα Πέισερς: Στο Μαϊάμι με 2-2 (videos)

Οι μάχες της ρακέτας άνηκαν στους Ιντιάνα Πέισερς, οπότε φυσιολογικά κατέβαλαν με 99-92 τους Μαϊάμι Χιτ στο «Bankers Life Fieldhouse».

Με τη νίκη στο «Bankers Life Fieldhouse», οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα του τρίτου αγώνα και ισοφάρισαν την τελική σειρά της Ανατολής σε 2-2, ενώ ακολουθεί ματς (31/05, 03:30) στο «AmericanAirlines Arena» των Χιτ. Στην προκειμένη, οι Πέισερς προσαρμόστηκαν στις συνθήκες του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τραυματισμό του ασταθή Κρις Μπος.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ ξεκίνησε το ματς με 11-0 στα πρώτα 3:12, στο οποίο ο Τζορτζ Χιλ πέτυχε επτά πόντους! Μάλιστα, οι Πέισερς δεν απώλεσαν το προβάδισμα για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με 48-47, καθώς οι Χιτ τελείωσαν το 24λεπτο με επιμέρους 13-5. Ακολούθησε 60-54 υπέρ των εκπροσώπων της Φλόριντα εντός του πρώτου πεντάλεπτου του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς ο Μάριο Τσάλμερς πέτυχε 6 πόντους σε επιμέρους 13-6.

Στη συνέχεια, όμως, οι πρωταθλητές της Central εκμεταλλεύτηκαν πλεονέκτημα ύψους του Ρόι Χίμπερτ και σημείωσαν σερί 10-0, οπότε επανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 77-70 χάρη σε buzzer beater του Λανς Στέφενσον. Μάλιστα έφτασαν στο 81-72, 8:27 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, πριν από επιμέρους 14-2 των Χιτ, που διαμόρφωσε το 86-83 στα 5:56! Ούτε η συγκεκριμένη ανατροπή αποδείχθηκε αρκετή για τον σύλλογο του Μαϊάμι, αφού οι Πέισερς σημείωσαν επιμέρους 16-6 στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα, τα οποία συνδυάστηκαν και από αποβολή του Λεμπρόν Τζέιμς με έκτο φάουλ!

Ο «βασιλιάς» δεν έπαιξε στο τελευταίο λεπτό, αλλά η συγκεκριμένη αποχή δεν επηρέασε το τελικό 50-32 στην παραγωγική «μάχη» της ρακέτας και το 49-30 αναφορικά με τα ριμπάουντ. Άλλωστε, ο Χίμπερτ είχε 23 πόντους (10/16 σουτ) και 12 ριμπάουντ απέναντι στον Μπος, που αποχώρησε προσωρινά στο τέλος του τρίτου 12λεπτου εξαιτίας τραυματισμού στο δεξιό αστράγαλο.

Επίσης, ο Στέφενσον επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις με 20 πόντους (9/15 σουτ), ενώ ο Χιλ έφτασε στους 19 με τη συμβολή κρίσιμης φάσης τριών πόντων. Ακόμα, ο Ντέιβιντ Ουέστ πέτυχε double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Πολ Τζορτζ περιόρισε τον Τζέιμς στα 8/18 σουτ και σημείωσε 12 πόντους, ο Σαμ Γιανγκ «έγραψε» 6 πόντους, ο Τάιλερ Χάνσμπροου 3, ο Ίαν Μαϊνμί 2 και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν… μηδέν με 0/0 σουτ σε 17:59.

Από τους ηττημένους, ο Τζέιμς ξεχώρισε με 24 πόντους, ενώ ο Μάριο Τσάλμερς ακολούθησε με 20, αλλά με 6/14 σουτ. Στους 16 πόντους με 5/15 σουτ σταμάτησε ο Ντουέιν Ουέιντ, ενώ ο Ρέι Άλεν είχε 11 πόντους (4/13 σουτ) και ο Μπος 7 (1/6 σουτ) σε 29:31. Τέλος, ο Ουντόνις Χάσλεμ πρόσφερε 6 πόντους, ο Σέιν Μπατίερ και ο Νόρις Κόουλ από 4, ενώ ο Κρις Άντερσεν δεν επιχείρησε σουτ σε 18:51.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)