Σαν Αντόνιο Σπερς: Σωτήριος Ντάνκαν (videos)

Αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής περιόδου, αλλά ο Τιμ Ντάνκαν «καθάρισε» στην παράταση και οδήγησε τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο 93-89 (85-85 κ.α.).

Με τη νίκη στο «ΑΤ&Τ Center», οι Τεξανοί προηγήθηκαν με 2-0 στην τελική σειρά της Δύσης ενόψει του τρίτου αγώνα (26/05, 04:00), ο οποίος θα διεξαχθεί στο «FedEx Forum» των Γκρίζλις. Πάντως απώλεσαν +18 (68-50) στο 4:11 του τρίτου 12λεπτου και δέχθηκαν επιμέρους 15-2 στα τελευταία 7:22 του 48λεπτου. Τα τελευταία δευτερόλεπτα, μάλιστα, σημαδεύτηκαν από αμφισβητούμενο αντιαθλητικό φάουλ του Μανού Τζινόμπιλι, που επέτρεψε στους εκπρόσωπους του Τενεσί να ισοφαρίσουν.

Παίζοντας με 5 φάουλ, ο Τιμ Ντάνκαν αστόχησε υπό πίεση στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά πέτυχε τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας του στον έξτρα χρόνο και διαμόρφωσε το 91-87. Παράλληλα, ο Τζέριντ Μπέιλες και ο Μάικ Κόνλεϊ δεν βρήκαν στόχο σε ελεύθερα σουτ, ενώ ο Τζινόμπιλι μάζεψε κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ, οπότε κρίθηκε το ματς κατόπιν μίας βολής του Τόνι Πάρκερ και άλλης μίας του Κόρι Τζόζεφ.

Προηγουμένως, όμως, οι Σπερς έδειξαν πως θα φτάσουν εύκολα στη νίκη. «Φόρτωσαν» από νωρίς τους Μάικ Κόνλεϊ και Μαρκ Γκασόλ με φάουλ, ενώ ο Τιάγκο Σπλίτερ δυσκόλεψε αφάνταστα τη ζωή του Ζακ Ράντολφ. Γενικά επέβαλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το 24λεπτο στο 46-31 υποχρεώνοντας τους αντιπάλους σε… 14 συνεχόμενα άστοχα σουτ, πριν φτάσουν στο 59-41, 7:31 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ντάνι Γκριν.

Στα των σκόρερ ξεχώρισε ο Ντάνκαν συμπληρώνοντας 17 πόντους, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 μπλοκ. Στους 15 πόντους και στις 18 ασίστ έφτασε ο Τόνι Πάρκερ, ενώ ο Σπλίτερ «έγραψε» 14 πόντους, ο Καούχι Λέοναρντ 12 και ο Γκριν 11 συνθέτοντας «διψήφια» βασική πεντάδα. Ακολούθησαν οι Τζινόμπιλι με 7, Ματ Μπόνερ και Γκάρι Νιλ με 5, Μπορίς Ντιό με 4 και Τζόζεφ με 3.

Από την άλλη, οι Γκρίζλις μάζεψαν 60 ριμπάουντ έναντι 46 των αντιπάλων, αλλά δεν μπόρεσαν να επιβληθούν παραγωγικά στη ρακέτα. Άλλωστε πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Μπέιλες και Κόνλεϊ, καθώς πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ οι Ράντολφ με 15 πόντους συν 18 ριμπάουντ και Γκασόλ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ αρκέστηκαν σε ανούσιο double-double. Τέλος, ο Τόνι Άλεν είχε 8 πόντους με 2/11 σουτ, ο Κουίνσι Ποντέξτερ 7 πόντους, ο Κένιον Ντούλινγκ 5, ο Ντάρελ Άρθουρ 4 και ο Ταϊσόν Πρινς 2.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/05) - Πού θα δείτε το Παναθηναϊκός AKTOR - Ρεάλ Μαδρίτης