Ιντιάνα Πέισερς: Τα… χρειάστηκαν, αλλά πέρασαν (videos)

Φάνηκαν να «καθαρίζουν» από το τρίτο 12λεπτο, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς χρειάστηκαν υπερπροσπάθεια στο τέταρτο, ώστε να φτάσουν στο 106-99 και να αποκλείσουν τους Νιου Γιορκ Νικς από τα playoffs.

Οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις έκαναν το 6-0 αναφορικά με αγώνες στο «Bankers Life Fieldhouse» εντός της τρέχουσας postseason και βρέθηκαν στους τελικούς της Ανατολής για πρώτη φορά από το 2004, αλλά οι Καρμέλο Άντονι και Ιμάν Σουμπέρτ φρόντισαν να τους… δυσκολέψουν τη ζωή. Εν τέλει, όμως, οι Πέισερς πήραν τη νίκη και θα αντιμετωπίσουν τους Μαϊάμι Χιτ με μειονέκτημα έδρας για μία θέση στους τελικούς των φετινών playoffs.

Στην προκειμένη, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 55-47 υπέρ της ομάδας του Φρανκ Βόγκελ, που ξέφυγε με 63-51. Ωστόσο, οι Νικς πέτυχαν 4/4 τρίποντα και το σκορ έγινε 72-72, 3:10 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Το σερί των Νεοϋορκέζων στα τρίποντα, στα οποία υστέρησαν από το ξεκίνημα της σειράς, σταμάτησε στα 7, και συνοδεύτηκε από προβάδισμα με 81-79 λίγο πριν από τη λήξη του τρίτου 12λεπτου και από 87-84, 10:10 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Νικς έφτασαν και στο 89-86, πριν απαντήσει ο σύλλογος της Ιντιάνα με επιμέρους 11-2, στο οποίο ο «καυτός» Λανς Στέφενσον πέτυχε 9 πόντους. Έτσι διαμορφώθηκε το 97-92, το οποίο δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν οι εκπρόσωποι του «Μεγάλου Μήλου».

Συνολικά ο Στέφενσον, που κατάγεται από τη Νέα Υόρκη, είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 23 πόντους και ο Ρόι Χίμπερτ 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 μπλοκ, ανάμεσα στα οποία ήταν ένα κρίσιμο και θεαματικό επί του «Μέλο» στο τέταρτο 12λεπτο. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Ντέιβιντ Ουέστ και στους 12 ο Τζορτζ Χιλ, ο οποίος επέστρεψε από διάσειση με 2/10 σουτ. Από τους αναπληρωματικούς, ο Σαμ Γιανγκ σημείωσε 5 πόντους και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν 3.

Για τους Νεοϋορκέζους, ο Άντονι πέτυχε 39 πόντους με 15/29 σουτ, ενώ ο Σουμπέρτ είχε 19 με 5/6 τρίποντα και ο Τζέι Αρ Σμιθ 15 με 4/15 σουτ συν 10 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Κρις Κόπλαντ «έγραψε» 9 πόντους, ο Πάμπλο Πριτζιόνι 6 και ο Κένιον Μάρτιν 3, ενώ οι Ρέιμοντ Φέλτον και Τάισον Τσάντλερ περιορίστηκαν στους 2 πόντους με 0/7 και 3/4 σουτ, αντίστοιχα. Δύο πόντους είχε και ο Αμάρε Στουντεμάιρ, ενώ ο Τζέισον Κιντ έμεινε χωρίς πόντο για ένα ακόμα παιχνίδι.

Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας