Μαϊάμι Χιτ: «Κομμάτιασαν» τους Μπουλς (video)

Παραλίγο να πετύχουν συλλογικό ρεκόρ αναφορικά με παθητικό πόντων σε αγώνα playoffs, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ αρκέστηκαν στο επιβλητικό 88-65 στο «United Center» των Σικάγο Μπουλς.

Ηττήθηκαν στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Ανατολής, αλλά έκτοτε η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα επέβαλε τον ρυθμό της και σήμερα (ξημερώματα 14/05) πραγματικά διέλυσε τους «ταύρους», οι οποίοι στερήθηκαν εκ νέου των υπηρεσιών των Λουόλ Ντενγκ, Ντέρικ Ρόουζ και Κερκ Χάινριχ. Μάλιστα, ο 28χρονος Βρετανός ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε, κάτι που ίσως να προτιμούσαν οι υγιείς συμπαίκτες του.

Άλλωστε, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 27 πόντους με 9/20 σουτ, ενώ μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα του στο 3-1. Επίσης, οι Μπουλς σημείωσαν αρνητικό συλλογικό ρεκόρ αναφορικά με παραγωγικότητα σε ματς της postseason, καθώς ουδέποτε περιορίστηκαν κάτω από τους 69 πόντους. Μάλιστα πέτυχαν 23 στο τέταρτο 12λεπτο, όταν ο νικητής είχε καθοριστεί. Από την πλευρά τους, οι Χιτ απέκτησαν διαφορά ασφαλείας μετά το επιμέρους… 17-9 στο τρίτο 12λεπτο, το οποίο διαμόρφωσε 61-42 στο τέλος της περιόδου, ενώ παραχώρησαν μόλις δύο πόντους παραπάνω από το συλλογικό ρεκόρ τους (σ.σ. 67 πόντους).

Πλην του «βασιλιά», ο Κρις Μπος είχε 14 πόντους, εκ των οποίων οι 12 στο πρώτο 24λεπτο, και 4 μπλοκ. Ο Κρις Άντερσεν πρόσθεσε 9 πόντους, ενώ ο Νόρις Κόουλ «έγραψε» 7, αν και αστόχησε για πρώτη φορά σε σουτ τριών πόντων εντός της τρέχουσας σειράς. Ακολούθησαν οι Ντουέιν Ουέιντ, που αποχώρησε προσωρινά στη δεύτερη περίοδο εξαιτίας τραυματισμού στο δεξί γόνατο, Μάριο Τσάλμερς και Ουντόνις Χάσλεμ με 6 πόντους, ο Ρέι Άλεν με 5, ο Τζέιμς Τζόουνς με 3, ο Σέιν Μπατίερ με άλλους 3 και ο Ρασάρντ Λιούις με 2, ενώ οι Τζόελ Άντονι και Μάικ Μίλερ δεν σκόραραν.

Για τους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων», που είχαν… 25.7% στα σουτ εντός παιδιάς, ξεχώρισε αρνητικά ο Νέιτ Ρόμπινσον με 0/12 σουτ και μηδέν πόντους. Παράλληλα, ο Κάρλος Μπούζερ σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, αλλά είχε 3/14 σουτ. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Τζίμι Μπάτλερ και στους 11 ο Ριπ Χάμιλτον, που επέστρεψε… ξαφνικά στο rotation του Τομ Θίμποντο, ενώ Ταζ Γκίμπσον πέτυχε 10 πόντους. Τέλος, ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 9, ο Γιοαίμ Νοά 6, ο Ναζρ Μοχάμεντ 2 και ο Μάλκολμ Τόμας έναν πόντο.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ